Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stadion w Poznaniu - CBA idzie do prokuratury

0
Podziel się:

W 2011 roku CBA przeprowadziło kompleksową kontrolę dotyczącą budowy stadionu miejskiego w Poznaniu.

Stadion w Poznaniu - CBA idzie do prokuratury
(Ehreii/CC/Wikipedia)
bEEbsgBh

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji budowy stadionu miejskiego w Poznaniu. To jedna z aren Euro 2012.

W 2011 roku CBA przeprowadziło kompleksową kontrolę dotyczącą budowy stadionu miejskiego w Poznaniu. Już w czasie kontroli do prokuratury skierowano trzy doniesienia w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przy pracach związanych z rozbudową stadionu miejskiego.

CBA zarzuca prezydentowi Poznania i urzędnikom miejskim m.in. brak nadzoru nad budową stadionu.

bEEbsgBj

Funkcjonariusze podczas kontroli stwierdzili też m.in. brak skonkretyzowanej koncepcji budowy stadionu. Brak koncepcji prowadził do zwiększenia kosztów budowy. Za nieprawidłowość CBA uznało prowadzenie działań inwestorskich przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR), mimo powołania przez miasto spółki Euro Poznań 2012.

Dokumenty z CBA otrzymała Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. _ - Zapoznajemy się z materiałem CBA, nie ma jeszcze decyzji w sprawie wszczęcia śledztwa _ - powiedziała Hanna Grzeszczyk z V Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/21/m153877.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/euro;2012;zagrozone;defraudacja;pieniedzy;na;ukrainie,247,0,1048311.html) *Skandal! Zobacz na co wydali pieniądze na Euro * Według MSW w czasie przygotowań do Euro 2012 doszło do 111 przypadków defraudacji pieniędzy budżetowych. O sprawie napisała we wtorek _ Gazeta Wyborcza _. Gazeta napisała, że miasto m.in. zbyt późno wykupiło prawa autorskie do stadionu, a POSiR zlecał prace o dużej wartości bez organizowania przetargów.

Miasto nie zgadza się z zarzutami CBA. - _ Kontrola CBA wykazała kilkanaście nieprawidłowości, ale władze POSiR nie zgodziły się z tymi ustaleniami i nie podpisały protokołu pokontrolnego _ - powiedziała rzeczniczka prezydenta Poznania Anna Szpytko.

bEEbsgBp

Jak dodała, chybiony jest też zarzut braku nadzoru urzędników miejskich nad POSiR-em. _ Po pierwsze, CBA badało POSiR, a nie działania prezydenta w tej sprawie, po drugie, w badanym okresie Urząd Miasta kontrolował POSiR dziesięć razy, a po trzecie, kontrola CBA w urzędzie w tym samym przedmiocie nie wykazała żadnych nieprawidłowości _ - powiedziała Szpytko.

Stadion Miejski w Poznaniu jest jedną z czterech polskich aren Euro 2012. Obiekt, którego modernizacja kosztowała 746 mln zł, może pomieścić ponad 43 tys. widzów. Oficjalne otwarcie miało miejsce 20 września 2010 roku, a uświetnił je koncert Stinga. Od września 2011 roku stadionem zarządza konsorcjum Lech Poznań i Marcelin Management.

Już trzy śledztwa w sprawie stadionu

Czytaj więcej o sprawach Poznania
CBA szuka dowodów na stadionowe przekręty Chodzi o nieprawidłowości przy montażu ocieplenia i oświetlenia . Straty szacuje się na ponad 10 milionów złotych.
Prezydent Poznania zaatakował Tuska Grobelny: Decyzja o zamknięciu stadionów ma charakter polityczny. Jego zdaniem na meczu w Bydgoszczy sprowokowano kibiców Lecha.
Lotnisko chce płacić mieszkańcom za hałasy Zarząd poznańskiego lotniska zaproponował mieszkańcom ugodowe wypłacanie odszkodowań z tytułu ustanowienia obszaru.
bEEbsgBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)