Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cbś
18.09.2014 12:41

Sprzedaż działek uczelnianych. Uniwersytet naruszał prawo?

- Chodzi o sprzedaż działek w okresie ostatnich 10 lat - poinformował szef prokuratury Olsztyn-Północ Jarosław Krzysztoń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie/Wikimedia)

Prokuratura Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo związane z obrotem nieruchomościami przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Śledczy przy pomocy CBA będą wyjaśniać, czy w ostatnich 10 latach nie doszło do naruszenia prawa przy sprzedaży uczelnianych działek.

Jak poinformował szef prokuratury Olsztyn-Północ Jarosław Krzysztoń, w ramach wszczętego postępowania będzie sprawdzany m.in. obrót działkami przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

_ - Chodzi o sprzedaż działek w okresie ostatnich 10 lat _ - powiedział Krzysztoń i dodał, że śledczy będą m.in. sprawdzać zapisy aktów notarialnych, jakie uczelnia zawierała z kupującymi działki i weryfikować, czy ceny transakcji odpowiadały tym, jakie były wówczas na rynku nieruchomości.

O tym, że uczenia w nieprawidłowy sposób sprzedawała swoje działki napisał w ostatnich tygodniach na blogu dziennikarz śledczy Mariusz Kowalewski. Twierdził on, że atrakcyjne grunty nabywały na podstawionych pracowników uczelni nieuprawnione osoby, np. redaktor naczelny jednej z lokalnych gazet.

Zdaniem prok. Krzysztonia weryfikowanie transakcji sprzedaży działek UWM może _ w optymistycznej wersji _ potrwać kilka miesięcy. _ - Na razie nie jesteśmy nawet w stanie określić ilości transakcji, które trzeba zweryfikować _ - powiedział i dodał, że część czynności w tej sprawie prokuratura powierzyła CBA.

Kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Aleksander Socha powiedział PAP, że uczelni zależy na wyjaśnieniu tej sprawy i zapewnił, że w tym zakresie jej władze ściśle współpracują ze śledczymi m.in. udostępniając tysiące stron dokumentów i wydruków.

_ - Część dokumentów już została, zgodnie z prawem, zniszczona, bo minęło 5 lat od czasu ich powstania. Ale to, co mamy, udostępniamy. To są całe stosy dokumentów _ - powiedział Socha. Dodał, że osobiście jest spokojny o wynik prokuratorskiego postępowania ponieważ kwestię sprzedaży uczelnianych działek podnoszono już w przeszłości, co skutkowało m.in. przeprowadzaniem audytów i zewnętrznych kontroli (także służb śledczych) na uniwersytecie.

_ - Tamte postępowania nie stwierdziły żadnych nieprawidłowości w obrocie działkami _ - podkreślił Socha. W jego ocenie w ostatnich 10 latach uczenia mogła sprzedać ponad 100 działek.

W związku z falą niepochlebnych tekstów i komentarzy w lokalnych mediach związanych z tą sprawą kanclerz UWM poprosił prokuraturę o wszczęcie postępowania związanego z naruszaniem dobrego imienia uczelni m.in. przez autorów wpisów w internecie. Postępowanie prokuratury w tej sprawie trwa. _ Jesteśmy na wstępnym etapie tego postępowania _ - przyznał prok. Krzysztoń.

Czytaj więcej w Money.pl
Od dzisiaj komornicy mają mniejsze prawa Od dzisiaj egzekucji komorniczej nie podlegają przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność.
Prokuratura sprawdza czy Rosjanin zabił Ziętarę Prokuratura Apelacyjna w Krakowie ustaliła rysopis mężczyzny, który może mieć związek z zabójstwem poznańskiego dziennikarza.
CBA wykazało uchybienia na 3 mln zł. Gdzie? Kontrola Biura wykazała uchybienia, które spowodowały szkodę w wysokości ok. 3 mln zł.
Tagi: cbś, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz