Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedawcy AGD łamią prawo

0
Podziel się:

Prawie jedna trzecia sprzętu AGD sprzedawana jest z łamaniem praw konsumentów.

Sprzedawcy AGD łamią prawo
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Sprzedawcy przede wszystkim nie informują, co należy zrobić ze zużytym sprzętem gospodarstwa domowego - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dotyczy to 27,5 proc. sprawdzanych produktów. Zgodnie z prawem do wyrobów AGD powinny być dołączone m.in. informacje o zakazie umieszczanie zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami oraz potencjalnej szkodliwości składników zawartych w tych produktach dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.

W miejscach sprzedaży powinna być również widoczna informacja o punktach zbierania zużytego sprzętu. Należy dodać, że taki obowiązek dotyczy nie tylko artykułów gospodarstwa domowego, ale wszystkich produktów elektrycznych i elektronicznych. Powinny one być oznakowane symbolem przekreślonego kontenera na śmieci.

Ponadto, zgodnie z prawem, w przypadku zakupu nowego sprzętu to na sprzedawcy ciąży obowiązek bezpłatnego przyjęcia starego, zużytego towaru od konsumenta.

Jak przypomina UOKiK, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać razem z innymi śmieciami.

| CO ZE ZUŻYTYM SPRZĘTEM AGD? |
| --- |
| - zabronione jest umieszczanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z innymi odpadami, wyrzucenie go na śmietnik, pozostawienie pod blokiem, czy wywożenie do lasu. Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny; - w przypadku zakupu nowego sprzętu możemy oddać do sklepu stary, tego samego rodzaju i w tej samej ilości. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć go nieodpłatnie. - na terenie każdej gminy powinny znajdować się punkty zbierania zużytego sprzętu, gdzie bezpłatnie możemy zostawić niepotrzebny produkt. Informacje o takich punktach można uzyskać w gminie oraz w miejscu sprzedaży nowych towarów RTV i AGD. Pamiętajmy, że koszt dostarczenia wyrobów do punktu ponosi konsument; - zużyty sprzęt może również odebrać od nas spółka zajmująca się odbiorem i wywozem naszych odpadów podobnie, jak ma to miejsce w przypadku mebli wielkogabarytowych. W celu ustalenia sposobu odbioru należy skontaktować się bezpośrednio z taką spółką bądź zarządcą naszej nieruchomości. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)