Notowania

smoleńsk
01.02.2011 10:17

Sprawę Smoleńska badają polscy wysłannicy

Dwóch polskich prokuratorów wojskowych przyjechało już do Moskwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Dwóch polskich prokuratorów wojskowych zajmujących się śledztwem w sprawie katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem przyjechało do Moskwy, gdzie zapoznają się z dokumentami śledztwa prowadzonego przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.

Strona polska oczekuje, że podpułkownik Karol Kopczyk i major Jarosław Sej wezmą też udział w przesłuchaniach świadków, w tym kontrolerów lotów z lotniska Siewiernyj w Smoleńsku.

Polscy prokuratorzy przyjechali do stolicy Rosji pociągiem. Ich pobyt w Moskwie planowany jest na około dwóch tygodni. Swoje czynności rozpoczną jutro.

Kapitan Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej (NPW) poinformował wczoraj, że celem misji polskich prokuratorów w stolicy Rosji jest zapoznanie się ze zgromadzonym w toku rosyjskiego śledztwa materiałem dowodowym, a także wyselekcjonowanie tych dokumentów, które z punktu widzenia polskiego śledztwa wydają się istotne - tak aby polska prokuratura wojskowa w ramach wniosku o pomoc prawną mogła zwrócić się do strony rosyjskiej o te właśnie dokumenty.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t111372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/edmund;klich;rosja;lamie;konwencje;chicagowska,102,0,682598.html) Edmund Klich: Rosja łamie konwencję chicagowską
Maksjan przekazał również, że strona polska oczekuje, iż nasi prokuratorzy także wezmą udział w przesłuchaniach świadków, w tym kontrolerów z wieży smoleńskiego lotniska. _ W pierwszym tygodniu prokuratorzy będą zapoznawali się z aktami śledztwa rosyjskiego, natomiast w drugim tygodniu oczekujemy, że dojdzie do przesłuchań _ - oświadczył.

Przedstawiciel NPW zapowiedział, że po powrocie obu prokuratorów do kraju zostanie zorganizowana konferencja prasowa. _ - Myślę, że konferencja ta będzie w pierwszych dniach po 21 lutego _ - oznajmił.

W połowie stycznia, podczas posiedzenia sejmowych komisji poświęconego katastrofie smoleńskiej, wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie, płk Ireneusz Szeląg poinformował, że jest _ wielce prawdopodobne _, iż podczas pobytu w Moskwie polskim prokuratorom będzie umożliwiony udział w przesłuchaniach kierownika lotów i kierownika strefy lądowania ze Smoleńska.

Z kolei prokurator generalny Andrzej Seremet podał wtedy, że polska prokuratura dąży także do przesłuchania płk Nikołaja Krasnokutskiego, b. zastępcy dowódcy bazy w Smoleńsku, który również był na wieży kontrolnej lotniska Siewiernyj w momencie katastrofy Tupolewa.

W ubiegłym tygodniu polska prokuratura wojskowa wysłała do strony rosyjskiej siódmy wniosek o pomoc prawną, w którym zwróciła się m.in. o przesłuchanie jako świadków kontrolerów lotów ze smoleńskiego lotniska.

_ We wniosku strona polska zwróciła się o przesłuchanie w charakterze świadków kontrolerów lotu z lotniska Siewiernyj, z udziałem polskich prokuratorów wojskowych, którzy będą mieli możliwość zadawania przesłuchiwanym szczegółowych pytań _ - oświadczył w środę rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, płk Zbigniew Rzepa.

Kontrolerzy po raz pierwszy przesłuchani zostali w kwietniu 2010 roku, niedługo po katastrofie. Rosja unieważniła jednak ich pierwsze zeznania z powodu _ nieprawidłowości w procedurze przesłuchania świadków _. Rosyjska prokuratura przesłała stronie polskiej nowe protokoły przesłuchań z sierpnia ubiegłego roku; media podawały, że różnią się one od tych kwietniowych.

W połowie stycznia Komitet Śledczy FR ogłosił, że rosyjscy śledczy w obecności polskich prokuratorów zamierzają ponownie przesłuchać kilku świadków katastrofy Tu-154M.

_ W lutym Komitet Śledczy FR planuje przyjąć polską delegację i przeprowadzić prace śledcze, zmierzające do usunięcia wszelkich pytań powstających po stronie polskiej _ - oświadczył wówczas rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin. _ W tym czasie planuje się m.in. powtórne przesłuchanie świadków w obecności przedstawicieli prokuratury RP _ - dodał.

Markin przekazał także, iż śledczy Komitetu Śledczego FR przystąpili do wnikliwego studiowania raportu końcowego MAK i przedstawionych przez Polskę uwag do tego dokumentu. Podał też, że Komitet Śledczy FR zamierza zlecić przeprowadzenie kompleksowej ekspertyzy lotniczo-technicznej i medyczno-sądowej, której rezultaty będą jedną z podstaw do podjęcia decyzji procesowych.

Markin potwierdził, że Komitet Śledczy FR przygotował do przekazania Polsce kolejne 30 tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Natomiast w miniony piątek przewodniczący Komitetu Śledczego FR Aleksandr Bastrykin potwierdził gotowość tej instytucji do współpracy z Polską w śledztwie w sprawie katastrofy Tu-154M.

_ - Jesteśmy gotowi do kontynuowania jak najściślejszego współdziałania z polskimi kolegami w celu ustalenia przyczyn katastrofy polskiego samolotu Tu-154M o numerze bocznym 101, a także określenia winnych wypadku i stopnia ich odpowiedzialności _ - zadeklarował Bastrykin. _ Przekazaliśmy Polsce propozycje dotyczące organizacji wspólnej pracy _ - poinformował szef Komitetu Śledczego FR.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t20475.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/macierewicz;sledztwo;smolenskie;to;fikcja,221,0,691165.html) Macierewicz: Śledztwo smoleńskie to fikcja Zdaniem posła PiS opinia publiczna jest w Polsce wprowadzana w błąd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratorzy;leca;do;moskwy;na;dwa;tygodnie,80,0,763216.html) Prokuratorzy lecą do Moskwy na dwa tygodnie Minister sprawiedliwości liczy na rozmowy o sprowadzeniu wraku Tu 154.
Tagi: smoleńsk, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz