Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
germanwings
29.08.2014 09:52

Sprawdź swój lot. Strajkują piloci Germanwigs

Od godz. 6 do południa trwa w Niemczech ogólnokrajowy strajk pilotów wywołany sporem o emerytury pomostowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrew Eland/Flickr)

Od godz. 6 do południa trwa w Niemczech ogólnokrajowy strajk pilotów wywołany sporem o emerytury pomostowe. W czwartek fiaskiem zakończyły się negocjacje związkowców z zarządem Lufthansy, do której należy przewoźnik.

W odpowiedzi na zapowiedź strajku Germanwings anulowała 116 ze 164 zaplanowanych w tym czasie połączeń, czyli 70 proc. wszystkich lotów. Odwołano przede wszystkim loty krajowe, natomiast połączenia z miejscowościami turystycznymi poza granicami Niemiec mają zostać utrzymane.

Ocenia się, że przez akcję protestacyjną 15 tys. pasażerów nie będzie mogło odlecieć zgodnie z planem.

Przez strajk najbardziej ucierpią pasażerowie na lotniskach w Kolonii i Stuttgarcie, ale połączenia są odwoływane także w Duesseldorfie, Berlinie, Hanowerze, Hamburgu i Dortmundzie. W Kolonii do południa anulowane zostaną 32 z 50 planowanych lotów, w Stuttgarcie - 22 z 36. Z lotniska we Frankfurcie, największego portu lotniczego Niemiec, zgodnie z planem nie odlatują w piątek żadne samoloty tych linii lotniczych.

Zatrudnieni przez zarząd piloci zastępczy będą pilotowali wybrane maszyny, jednak według Germanwings opóźnienia i przesunięcia w harmonogramie lotów mogą sprawić, że odwołane zostaną niektóre połączenia popołudniowe.

Germanwings zaapelowała do pasażerów, aby informowali się o swoich lotach na stronie internetowej www.germanwings.com. W przypadku odwołania lotów klienci linii lotniczych mogą bezpłatnie zrezygnować z biletu lub zmienić rezerwację na inny termin.

Piątkowy strajk doszedł do skutku po tym, jak dzień wcześniej załamały się rozmowy ostatniej szansy między zarządem Lufthansy, będącej spółką-matką Germanwings, a związkiem zawodowym pilotów Cockpit. Przedmiotem sporu z kierownictwem największego niemieckiego przewoźnika są emerytury pomostowe dla 5,4 tys. pilotów zatrudnionych w Lufthansie oraz jej spółkach Germanwings i Cargo.

Średni wiek odchodzących z pracy pilotów Lufthansy, największych linii lotniczych w Europie, wynosi obecnie 59 lat. Do osiągnięcia urzędowego wieku emerytalnego pracodawca wypłaca im pobory w wysokości 124 tys. euro rocznie.

Dyrekcja linii lotniczych chce znieść ten kosztowny przywilej i podnieść stopniowo do 65 lat wiek uprawniający do odejścia z pracy przy zachowaniu pełnych świadczeń, na co nie zgadzają się przedstawiciele Cockpitu. Wcześniejsze emerytury kosztują przewoźnika ponad 1 mld euro rocznie. Lufthansa wdraża radykalny program oszczędnościowy, by sprostać konkurencji ze strony tańszych przewoźników.

Związkowcy domagają się ponadto podwyżki uposażeń o 10 proc. Obecny strajk to kolejna odsłona sporu między pilotami a Lufthansą. Fala strajków w kwietniu doprowadziła do odwołania 3,8 tys. lotów. W wyniku trzydniowej akcji protestacyjnej 425 tys. pasażerów nie odleciało w zaplanowanym terminie. Straty firmy oszacowano na kilkadziesiąt milionów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykuje się strajk pilotów Lufthansy. Jutro Piloci Lufthansy należą do najlepiej zarabiających pilotów na świecie.
Strajk sparaliżował lotniska. Odwołali sto lotów Do godzin popołudniowych do skutku nie doszło około stu lotów, z czego połowa na stołecznym lotnisku.
Wyjeżdżasz na wakacje? Uważaj, strajkują 48-godzinny protest zorganizowano w dniach największego ruchu na dworcach, kiedy Hiszpanie wyjeżdżają na wakacje.
Tagi: germanwings, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz