Notowania

wojna w afganistanie
12.07.2012 07:01

Sprawca masakry w Kandaharze stanie przed sądem

We wrześniu ruszy proces w sprawie sierżanta Roberta Balesa, oskarżonego o zabicie w marcu kilkunastu cywilów na południu Afganistanu

Podziel się
Dodaj komentarz
(Staff Sgt. Michael L. Casteel/CC/U.S. Army)

Amerykańskie władze wojskowe poinformowały, że we wrześniu odbędzie się wstępne przesłuchanie sądowe w sprawie sierżanta Roberta Balesa, oskarżonego o zabicie w marcu bieżącego roku kilkunastu cywilów w prowincji Kandahar na południu Afganistanu

Przesłuchanie wyznaczono na 17 września - poinformował podpułkownik Gary Dangerfield. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, gdzie Bales będzie przesłuchiwany.

38-letni Bales, weteran wojen w Iraku i Afganistanie, zabił 11 marca kilkunastu cywilów, w tym dziewięcioro dzieci, w co najmniej dwóch wioskach w Kandaharze.

Masakra z 11 marca wywołała szok w USA, odbiła się także szerokim echem na świecie i zaostrzyła napięcia między wojskami USA i NATO w Afganistanie a miejscową ludnością i rządem prezydenta Hamida Karzaja. Zażądał on wycofania wojsk USA i NATO z wiosek afgańskich.

Sprawca masakry został przewieziony do USA. Postawiono mu siedemnaście formalnych zarzutów morderstwa oraz usiłowania zabójstwa sześciu osób. Grozi mu kara śmierci.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabił 16 ludzi, bo widział jak jego kolega... Nie chciał wyjeżdżać na misję w Afganistanie. Tuż przed tragedią mężczyzna był zszokowany, widząc swojego rannego kolegę
Zmasakrował dzieci, a władze go ukrywają Decyzję o wywiezieniu żołnierza, którego nazwisko nie zostało ujawnione, podjął dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa generał John Allen.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz