Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawa uboju rytualnego znów wróci do Sejmu

0
Podziel się:

Krajowa Rada Izb Rolniczych zebrała wymaganych sto tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zezwalającym na taki ubój w Polsce.

Sprawa uboju rytualnego znów wróci do Sejmu
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Do piątego czerwca sprawa powinna więc ponownie stanąć w Sejmie.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz mówi, że nasza produkcja zwierzęca stoi obecnie pod dużym znakiem zapytania. Pojawiły się kłopoty z afrykańskim pomorem świń, a do tego - jeśli chodzi o wołowinę - wprowadzono zakaz uboju rytualnego.

Informacja, że sprawa uboju rytualnego może powrócić do Sejmu, znów rozpala obrońców praw zwierząt. Cezary Wyszyński z Fundacji Viva mówi, że jeśli będzie trzeba znów pojawią się protesty. _ - Niestety musimy znów wałkować to samo, po raz kolejny przytaczać te same argumenty. Myślę, że zupełnie niepotrzebnie dlatego, że rozstrzygnięcie już zapadło, rozstrzygnięcie z którego jesteśmy dumni jako Polacy i nie ma potrzeby, żeby się tym zajmować - _ mówi obrońca praw zwierząt.

Na razie nie wiadomo na jakie wsparcie polityczne autorzy projektu mogą liczyć w Sejmie. Wygląda na to, że sprawę poprze Polskie Stronnictwo Ludowe. _ - Rosja nałożyła embargo na wieprzowinę i być może na inne rzeczy. Jest zakaz uboju rytualnego, a część tej zwierzyny można by sprzedać na przykład na rynek arabski. Jeśli zrobimy to w takim kierunku, że ani wieprzowina, ani wołowina nie pójdzie to wieś się będzie dusiła _- mówi Stanisław Żelichowski z PSL.

Sprawą uboju rytualnego ma zająć się także Trybunał Konstytucyjny. Związki wyznaniowe zaskarżyły zakaz uboju dowodząc, że godzi on w swobodę praktyk religijnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakaz uboju rytualnego wymaga zmiany... Obecnie przepisy prawne w kwestii dopuszczalności uboju rytualnego budzą kontrowersje interpretacyjne.
Sąd zdecydował w sprawie uboju rytualnego Śledztwo w sprawie zezwolenia przez ministrów rolnictwa na ubój rytualny zwierząt bez wcześniejszego pozbawiania ich świadomości zostało umorzone.
Zakaz uboju rytualnego narusza konstytucję? Jest także zgodny z konwencją praw człowieka - wskazała Prokuratura Generalna w stanowisku przesłanym do Trybunału Konstytucyjnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)