Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kaczmarek
19.01.2011 15:23

Sprawa Kaczyńskiego umorzona

Janusz Kaczmarek zaskarżył szefa Prawa i Sprawiedliwości za określenie agent śpioch.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Warszawski sąd rejonowy umorzył proces karny, który Jarosławowi Kaczyńskiemu wytoczył były szef MSWiA Janusz Kaczmarek za pomówienie go określeniem _ agent śpioch _.

_ - Sprawę umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego _ - powiedział Maciej Gieros ze stołecznego sądu okręgowego. Posiedzenie Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w sprawie umorzenia i uzasadnienie postanowienia były niejawne. Procesy o zniesławienie co do zasady toczą się niejawnie. Środowa decyzja sądu jest nieprawomocna.

Reprezentujący Kaczmarka mec. Mieczysław Hebel powiedział, że decyzję o ewentualnym odwołaniu podejmie po konsultacji z klientem. Obrońca Kaczyńskiego odmówił komentarza po ogłoszeniu postanowienia.

W 2008 r. prezes PiS powiedział, że Kaczmarek _ to był po prostu człowiek drugiej strony, jak to niektórzy nazywają - taki "śpioch" _. _ To jest nawiązanie do agenta śpiocha. Ktoś przez wiele lat nie wypełniał swojej funkcji, potem dostaje sygnał i zaczyna pracować jako agent _ - dodał. _ - Otóż on rzeczywiście bardzo zręcznie się wkupił w łaski naszego środowiska, parę rzeczywistych spraw załatwił, bo to bardzo sprawny i inteligentny człowiek, a następnie zaczął różnych układów bronić i dzięki temu różne śledztwa nagle się okazywały niemożliwe, choćby to paliwowe _ - mówił były premier.

Rzecznik prasowy SO w Warszawie, sędzia Wojciech Małek powiedział, iż z treści postanowienia wynika, że decyzja sądu nie została podjęta na wniosek strony, tylko z urzędu. Jak dodał, w uzasadnieniu swego postanowienia sąd _ skoncentrował się na analizie słowa "układ" _. Sąd rejonowy - jak mówił - wskazał, że nie można określić co to jest _ układ _ i czy określenie to niesie pejoratywne skojarzenia. Z kolei określenie _ agent śpioch _, zdaniem sądu, było pochodną określenia _ układ _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t95535.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;odpowie;za;agenta;spiocha;tym;razem;przeprosi,238,0,744686.html) Kaczyński odpowie za "agenta śpiocha". Tym razem przeprosi? Pozwał go były szef MSWiA Janusz Kaczmarek. Prezes PiS: Wszystko podtrzymuję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t98831.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;sadowe;starcie;kaczynskiego;z;komorowskim,161,0,635041.html) Kolejne sądowe starcie Kaczyńskiego z Komorowskim Sąd Apelacyjny uznał, że wnioski adwokatów prezesa PiS powinny być uwzględnione.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t83738.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jaroslaw;kaczynski;pozwal;janusza;palikota,17,0,583185.html) Jarosław Kaczyński pozwał Janusza Palikota Palikot gotów jest zapłacić, byle tylko uniknąć _ tego okropnego zbliżenia _.

W prywatnym akcie oskarżenia Kaczmarek zarzucił Kaczyńskiemu, że pomówił go w mediach o właściwości, które _ mogą poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danej działalności _.

Artykuł 212 par. 2 Kodeksu karnego, który był podstawą oskarżenia, przewiduje za taki czyn grzywnę, karę ograniczenia wolności albo do roku więzienia. Zgodnie z nim, nie popełnia przestępstwa ten, kto _ rozgłasza prawdziwy zarzut dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub służący obronie społecznie uzasadnionego interesu _.

_ - Wszystko podtrzymuję _ - mówił Kaczyński, gdy w 2009 r. zrzekł się immunitetu poselskiego do tej sprawy. Zapowiedział wtedy, że jako oskarżony zamierza skorzystać z prawa przedstawienia sądowi _ informacji, które mają charakter ściśle tajny _.

Trwa już cywilny proces wytoczony przez Kaczmarka za te same słowa prezesowi PiS. Na wniosek strony pozwanej jest on niejawny. Kaczmarek żąda od pozwanego opublikowania na jego koszt w licznych tytułach prasowych i na stronie internetowej partii oświadczenia, w którym Kaczyński wyrazi _ szczery żal _ i przeprosi Kaczmarka _ za postawienie nieprawdziwych zarzutów, że tkwi w układzie, utrudnia śledztwa prowadzone przez organy ścigania _ oraz za _ znieważające nazwanie go agentem śpiochem _. Miałby też wpłacić 10 tys. zł na Caritas i zwrócić Kaczmarkowi koszty procesu.

Tagi: kaczmarek, kaczyński, agent śpioch, pozew, sąd, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz