Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawa Julii Tymoszenko. Prezydent Ukrainy jej nie ułaskawi

0
Podziel się:

Była premier, którą skazano za złamanie prawa przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, uczestniczy jeszcze w dwóch procesach.

Sprawa Julii Tymoszenko. Prezydent Ukrainy jej nie ułaskawi
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Ułaskawienie Julii Tymoszenko jest na razie niemożliwe - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz mówiąc o skazanej na siedem lat więzienia byłej premier i swojej przeciwniczce politycznej.

_ Odpowiadałem na to pytanie wielokrotnie; ta sprawa ma wyłącznie wymiar prawny. Dopóki nie zakończą się wszystkie postępowania sądowe wobec Tymoszenko, rozpatrywanie prośby o jej ułaskawienie jest niemożliwe _ - powiedział Janukowycz podczas wizyty w Mikołajowie na południu kraju.

Wyjaśnił, że wobec Tymoszenko toczą się obecnie dwa postępowania sądowe. _ Im szybciej się one zakończą, tym szybciej można będzie zająć się kwestią ułaskawienia _ - podkreślił.

Była premier, którą skazano za złamanie prawa przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, uczestniczy jeszcze w dwóch procesach.

Pierwszy z nich dotyczy malwersacji finansowych korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy, którą Tymoszenko kierowała w latach 90. W drugim procesie opozycjonistka jest podejrzana o udział w zabójstwie biznesmena i parlamentarzysty Jewhena Szczerbania, z którym miała być skonfliktowana na tle biznesowym. W obu sprawach Tymoszenko twierdzi, że jest niewinna.

Dyskusję o ułaskawieniu byłej premier wywołał dekret Janukowycza o zwolnieniu z odbywania kary czterech lat więzienia innego ukraińskiego opozycjonisty, byłego szefa MSW Jurija Łucenki. Prezydent ułaskawił go w niedzielę na prośbę Rzecznika Praw Człowieka Wałerii Łutkowskiej, choć sam Łucenko kategorycznie odmawiał wystosowania prośby o wypuszczenie go z kolonii karnej.

Komentatorzy na Ukrainie sądzą, że uwolnienie Łucenki miało uspokoić Unię Europejską przed tym, jak w maju ma ona ocenić postępy Kijowa przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE. Jest ono planowane w listopadzie, na szczycie państw Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Bruksela ostrzega, że jeśli Kijów nie upora się z problemem wybiórczego stosowania prawa na Ukrainie, umowa nie zostanie podpisana. Unijni politycy mówią, że czekają teraz na krok Janukowycza w sprawie Tymoszenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz bije się w piersi i obiecuje... Prezydent przyznał, że odebranie mandatu poselskiego Serhijowi Własence, zaszkodziło integracji europejskiej Ukrainy.
Nie poprosi Janukowycza o łaskę. Oto powód Jurij Łucenko - były ukraiński minister spraw wewnętrznych w rządzie Julii Tymoszenko, nie będzie prosić prezydenta o ułaskawienie. Jak powiedziała jego żona Iryna, oznaczałoby to przyznanie się do winy.
Na Ukrainie policzyli prawie wszystkie głosy Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że najwięcej głosów zdobyła Partia Regionów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)