Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprawa Julii Tymoszenko nadal nierozwiązana

0
Podziel się

Nadzwyczajne posiedzenie ukraińskiej Rady Najwyższej zamknięte, kolejne zaplanowano na 19 listopada.

Sprawa Julii Tymoszenko nadal nierozwiązana
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bErGUKhx

Przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak wyjaśnił, że projekt ustawy dopuszczający leczenie skazanych za granicą nie był gotowy.

Opozycja i rządząca większość nie osiągnęły w tej kwestii porozumienia. W związku z tym posiedzenie zostało zamknięte, kolejne odbędzie się we wtorek, 19 listopada.

Na posiedzeniu miały być rozpatrzone w drugim czytaniu dwie ustawy dotyczące prokuratury i zmiany ordynacji wyborczej, które są konieczne, aby pod koniec listopada Ukraina mogła podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jednak rządząca większość twierdzi, że opozycja złożyła tyle poprawek, że przyjęcie tych ustaw było niemożliwe.

bErGUKhz

Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski, wysłannicy Parlamentu Europejskiego, byli obecni w Radzie Najwyższej i obserwowali całą sytuację. Dziś mijał termin wyznaczony władzom w Kijowie przez Brukselę. Wobec fiaska, misja PE zapewne nie zaleci w swoim raporcie, który ma być przedstawiony wieczorem w Brukseli, aby Unia Europejska podpisała z Ukrainą umowę stowarzyszeniową na szczycie w Wilnie.

Podpisanie dokumentu miałoby zbliżyć Kijów do Wspólnoty. Jednak część ukraińskiej opinii publicznej nie jest temu przychylna. Pojawiły się opinie, iż tak naprawdę umowa stowarzyszeniowa nie jest tak korzystna dla Ukrainy.

W ostatnim okresie wznowiono prześladowania polityczne opozycji: na przesłuchania wzywany jest adwokat Julii Tymoszenko, Serhij Własenko. Przyjęto także ustawę, która faktycznie wyklucza jednego z najpopularniejszych opozycjonistów, Witalija Kliczkę, z walki o fotel prezydencki w 2015 roku. Choć tekst umowy znany jest od dawna, to o przełożenie wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej zwróciła się w tym tygodniu część ukraińskich przedsiębiorców twierdząc, że nie sprostają oni unijnej konkurencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina albo zbierze dziś pochwały, albo... Ukraina albo zbierze dziś pochwały, albo zostanie skrytykowana w Brukseli.
Ukraina nie wejdzie do EU? Nie ma zgody Niecała połowa mieszkańców tego kraju - 45 procent - chce podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Kwaśniewski w Kijowie. Nieplanowana wizyta Jeżeli sprawa byłej premier nie zostanie rozwiązana, Ukraina nie może liczyć na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie tego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
bErGUKia
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)