Notowania

jakub t.
03.03.2009 11:36

Sprawa Jakuba T. Odsiedzi dożywocie

Polak musi poddać się wyrokowi brytyjskiego sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bogdan Borowiak)

Polski sąd jest związany karą, jaką wyznaczył inny sąd europejski - taką uchwałę wydał dziś Sad Najwyższy w sprawie Jakuba Tomczaka, skazanego na podwójne dożywocie przez angielski sąd.

Sędziowie Sądu Najwyższego uznali, że przepisy dotyczące Europejskiego Nakazu Aresztowania są jasne i nie ma żadnych przesłanek, aby polski sąd zmieniał wymiar kary orzeczonej przez sąd w Exeter. Tak więc polski sąd nie może zarządzić wykonania kary innej niż ta, jaka została wyznaczona przez sąd w innym kraju Unii Europejskiej.

Przed rokiem 25-latek został skazany na podwójne dożywocie za gwałt i uszkodzenie ciała mieszkanki angielskiego Exeter. Poznaniak został wydany Wielkiej Brytanii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i tam odbył się jego proces. Po powrocie Jakuba Tomczaka do kraju, polski sąd musiał zdecydować, jaką karę będzie on odsiadywał w Polsce.

Przypadek jest szczególny, bo w Polsce za gwałt i pobicie nie ma kary dożywocia. Dlatego Sąd Apelacyjny w Poznaniu, do którego trafiła sprawa, poprosił Sąd Najwyższy o pomoc.

Jakub Tomczak cały czas przebywa w poznańskim areszcie. Nadal ma status aresztowanego. Ostatnio poznański sąd przedłużył mu okres aresztowania do kwietnia.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polakowi grozi dożywocie ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polakowi;grozi;dozywocie,100,0,316260.html )
* [ Dobiega końca proces Jakuba T. oskarżonego o gwałt ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dobiega;konca;proces;jakuba;t;oskarzonego;o;gwalt,116,0,315764.html )
Tagi: jakub t., wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz