Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
25.07.2013 12:04

Sprawa Chodorkowskiego. Trybunał ocenił proces

Proces Michaiła Chodorkowskiego nie był upolityczniony - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)
Michaił Chodorkowski

Tym samym sędziowie odrzucili skargę byłego właściciela koncernu JUKOS przeciwko rosyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Według strasburskiego trybunału ani postępowanie karne, ani rozprawa sądowa, nie nosiły znamion procesu politycznego. Jednocześnie sędziowie uznali, że w przypadku Michaiła Chodorkowskiego, jak i jego biznesowego partnera Płatona Lebiedziewa, nie zostało naruszone prawo do sprawiedliwego procesu.

Trybunał uznał natomiast, że rosyjski sąd orzekł wobec Chodorkowskiego zbyt wysoką grzywnę i zobowiązał władze Rosji do wypłacenia biznesmenowi 10 tysięcy euro rekompensaty. Znana rosyjska obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa nazwała decyzję trybunału zbyt łagodną i tchórzliwą. Międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka uznają Michaiła Chodorkowskiego za więźnia politycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycyjny bloger uznany za winnego W czasie procesu Nawalny twierdził, że nie ma żadnych wątpliwości, iż prezydent Władimir Putin osobiście instruował śledczych w jego sprawie.
Putin wzywa do kontrolowania agentów Putin zażądał _ zwalczania wszelkich prób bezpośredniej lub pośredniej ingerencji w sprawy wewnętrzne Federacji Rosyjskiej. _
Rosja rozważa amnestię dla przedsiębiorców Ewentualna amnestia może objąć byłego prezesa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz