Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmierć barbary blidy
25.04.2012 13:50

Sprawa Blidy. SLD wzywa PO do poparcia swojego wniosku

SLD apeluje do PO, by podpisała wnioski o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EastNews)

SLD apeluje do PO, by podpisała wnioski o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. PO w tej sprawie nie umie podjąć decyzji, a jeśli chcemy utrzymać demokratyczne państwo prawne, musimy osądzić IV RP - dowodzi SLD.

_ - Barbara Blida jest tragicznym przykładem funkcjonowania mechanizmów IV RP - państwa represyjnego i opresyjnego, państwa aresztów wydobywczych i łomotu do drzwi o 6 rano _ - mówił lider SLD Leszek Miller.

Jego zdaniem _ ci, którzy powinni ponieść konsekwencje tamtych wydarzeń, jak w najlepsze prowadzą działalność polityczną, nie czują się za nic odpowiedzialni i nie ukrywają, że chcieliby, aby mechanizmy IV RP wróciły znów do naszej rzeczywistości _. _ Mam nadzieję, że nie będzie recydywy IV RP i że nie będzie powrotu mechanizmów, które doprowadziły do tragicznej śmierci naszej koleżanki _ - zaznaczył Miller.

Jak dodał, _ Barbara Blida mogła żyć, cieszyć się swoją rodziną, swoimi dziećmi _. _ Nie żyje i powinniśmy wszyscy domagać się, aby ci, którzy do tego doprowadzili, ponieśli zasłużoną karę _ - podkreślił b. premier.

Szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, który w poprzedniej kadencji kierował komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy, Ryszard Kalisz ocenił, że lata 2005-2007, gdy rządziło PiS, były _ latami smuty _. _ - Mechanizmy, które były wtedy stosowane - mechanizmy niszczenia ludzi, niszczenia całych środowisk, wybierania z tych środowisk konkretnych osób, aby je oskarżyć na podstawie niepotwierdzonych okoliczności i następnie wyjście na czołowe postaci tych środowisk - nigdy nie zostały dokładnie osądzone _ - dodał Kalisz.

Według niego Barbara Blida zginęła _ dlatego że w IV RP były mechanizmy, które nie miały nic wspólnego z demokratycznym państwem prawnym _.

Przestrzegał, że to może się powtórzyć. Skrytykował przy tym rządzącą PO za _ nieumiejętność podejmowania decyzji _. Z tym - według niego - mieliśmy do czynienia m.in. w przypadku wniosków Sojuszu o postawienie przed TS Ziobry i Kaczyńskiego. Jak przypomniał, była to jedna z rekomendacji raportu z prac komisji śledczej ds. Blidy.

_ - Jeżeli nie złożymy tych wniosków i nie odbędzie się procedura odpowiedzialności konstytucyjnej, to nie będziemy mieli standardów postępowania najwyższych urzędników państwowych, przedstawicieli państwa polskiego w zgodzie z konstytucją _ - przekonywał poseł SLD.

Na drugiej stronie czytaj o sprawie Barbary Blidy

Polityk SLD przypomniał, że wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Ziobry są gotowe i czekają na rozpatrzenie od ubiegłej kadencji. Do ich złożenia w Sejmie potrzeba jednak 115 podpisów, więc liczący 26 posłów klub Sojuszu nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie. Dlatego Kalisz zaapelował do posłów PO o złożenie podpisów. _ Apelujemy do PO, aby jednakże umożliwiła złożenie wstępnego wniosku do TS o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry _ - zaznaczył poseł Sojuszu.

Barbara Blida - b. minister budownictwa i b. posłanka SLD - zastrzeliła się 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miał jej zostać przedstawiony zarzut w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

Przed Sądem Rejonowym w Siemianowicach Śląskich toczy się proces byłego oficera ABW Grzegorza S., który dowodził akcją w domu Blidów. Jest on oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych oraz działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego. Sprawa dwojga pozostałych funkcjonariuszy Agencji, którzy brali udział w akcji, została prawomocnie umorzona. Katowicki sąd wkrótce rozpatrzy zażalenie w sprawie umorzenia innego wątku sprawy, dotyczącego nacisków na prokuratorów ze strony polityków i przełożonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot na grobie. "Przypomina o zmowie" - _ Grób Barbary Blidy ciągle przypomina o zmowie elit _ - podkreśla Janusz Palikot
Ziobro przed Trybunał? PO się zastanawia To prawdopodobne, że PO przedstawi swój wniosek o postawienie przed TS byłego ministra sprawiedliwości.
Ziobro i Kaczyński przed Trybunał Stanu Przedstawiciele partii zapowiadają szybkie złożenie odpowiedniego wniosku.
Tagi: śmierć barbary blidy, blida, ziobro, kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz