Notowania

Przejdź na
blida
19.05.2009 06:55

Sprawa Blidy. Fałszerstwa nie było

Podpis pod wnioskiem nie był sfałszowany - złożył go w zastępstwie inny prokurator.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Prokurator Jarosław Wilczyński przyznał, że w zastępstwie Jacka Krawczyka podpisał postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie Barbary Blidy. O sprawie pisze _ Gazeta Wyborcza _.

Dziennik przypomina, że Krawczyk zeznał, iż datowane na 3 marca 2006 roku i sygnowane jego nazwiskiem postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie Blidy zostało sfałszowane. To maszynowo napisany dokument, w którym jego nazwisko pojawia się w nagłówku oraz tuż pod treścią postanowienia. Krawczyk zapewnił śledczych, że nie sporządzał takiego dokumentu. Zakwestionował nieczytelny podpis złożony na napisanym na maszynie swoim nazwisku, podważył też autentyczność brudnopisu z projektem postanowienia.

_ Gazeta _ ustaliła, że po ujawnieniu zeznań Krawczyka do sporządzenia odręcznego projektu postanowienia oraz do podpisania się własnym nazwiskiem na oryginale przyznał się prokurator Jarosław Wilczyński, były kolega Krawczyka z prokuratury rejonowej.

Jego oświadczenie dostała 14 maja prokuratura warszawska, która bada, kto był rzeczywistym autorem postanowienia w sprawie Blidy.

* [ SLD: Zarzuty wobec Blidy były zmanipulowane ]( http://news.money.pl/artykul/sld;zarzuty;wobec;blidy;byly;zmanipulowane,39,0,450855.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Wilczyński napisał, że nie pamiętał, iż podpisywał taki dokument. Po publikacji _ Gazety _ członkowie sejmowej komisji śledczej pokazali kopię i brudnopis dokumentu dziennikarzom. Dopiero wtedy rozpoznał własny podpis i poprzedzające go literki WZ (_ w zastępstwie _). Dziennik podkreśla, że Wilczyński nie pamięta okoliczności powstania dokumentu. Twierdzi, że w nawale pracy wiele razy z Krawczykiem podpisywali się _ w zastępstwie _ na różnych pismach.

Prokuratura wyjaśnia, że podpisywanie dokumentów _ w zastępstwie _ to dopuszczalna przepisami i często stosowana praktyka.

W opinii ekspertów w tej sytuacji nie ma mowy o sfałszowaniu postanowienia o wszczęciu śledztwa w sprawie Blidy. Należy jednak zbadać, czy w tym przypadku nie doszło jednak do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prokuratora Wilczyńskiego.

Tagi: blida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz