Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawa Romana Polańskiego. Adwokaci zarzucają prokuraturze uchybienia w sprawie

0
Podziel się:

Reżyser zgłosił się do więzienia stanowego i został stamtąd po 42 dniach zwolniony.

Sprawa Romana Polańskiego. Adwokaci zarzucają prokuraturze uchybienia w sprawie
(Film Servis Festival Karlovy Vary)

Złożony wczoraj sądowy pozew wskazuje, iż prokuratorzy i sędziowie dopuścili się _ poważnych uchybień _ w trakcie swych starań o pociągnięcie Polańskiego do odpowiedzialności karnej i o zmuszenie go do powrotu do Stanów Zjednoczonych - poinformował dziennik _ Los Angeles Times _.

W 1977 roku Polański został oskarżony przez wymiar sprawiedliwości USA o zgwałcenie 13-letniej dziewczynki w trakcie sesji fotograficznej w prywatnym domu w Los Angeles. W ramach ugody z prokuraturą przyznał się współżycia płciowego z nieletnią, ale w noc poprzedzającą dzień wydania wyroku zbiegł do Francji.

Pozew domaga się przeprowadzenia postępowania dowodowego, które pozwoliłoby ustalić, że uchybienia o _ perswazyjnym _ charakterze i skierowany w tym roku przez ministerstwo sprawiedliwości USA do polskich władz _ fałszywy _ wniosek o ekstradycję uzasadniają umorzenie wytoczonej Polańskiemu sprawy karnej. Wniosek ten miał na celu zatrzymanie reżysera, gdy przybył on w październiku do Warszawy na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Według prawników Polańskiego, by wniosek mógł być objęty postanowieniami zawartej przez Polskę i USA międzypaństwowej umowy ekstradycyjnej nie wspomniano w nim, że reżyser spędził na mocy decyzji sądu 42 dni w więzieniu.

Sędzia Laurence Rittenband nakazał umieszczenie Polańskiego w kalifornijskim więzieniu stanowym w Chino w celu poddania go badaniom psychiatrycznym. Jak twierdzi się w pozwie, Rittenband i adwokat zatrzymanego nieformalnie uzgodnili, że jego pobyt w więzieniu ma charakter sankcji karnej.

Polański zgłosił się do Chino i został stamtąd po 42 dniach zwolniony. Rittenband miał potem powiedzieć adwokatom, że chciał, by reżyser spędził w więzieniu pełnych 90 dni, a następnie wyjechał z USA - a gdyby tego nie zrobił, więzienny pobyt zostałby przedłużony.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wyda USA Polańskiego? Jest decyzja Śledczy uznali, że może on swobodnie poruszać się po Polsce.
Usłyszeli wyroki 30 lat więzienia. Za co? Trzynastu oskarżonych, którzy stanęli przed sądem w Rijadzie specjalizującym się w sprawach związanych z terroryzmem, wchodziło w skład 41-osobowej grupy tworzącej komórkę terrorystyczną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)