Notowania

lewica
09.04.2013 20:01

Spotkanie z gen. Jaruzelskim przełożone na jutro

Zaplanowane na dzisiaj spotkanie przedstawicieli SLD z gen. Wojciechem Jaruzelskim zostało przełożone na jutro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

*Zaplanowane na dzisiaj spotkanie przedstawicieli SLD z gen. Wojciechem Jaruzelskim zostało przełożone na jutro. Władze Sojuszu chcą zaprosić generała na czerwcowy Kongres Lewicy. Takie zaproszenie ma otrzymać też Aleksander Kwaśniewski. *

O przełożeniu spotkania z gen. Jaruzelskim poinformował rzecznik SLD Dariusz Joński. W poniedziałek na Kongres Lewicy został zaproszony b. prezydent Lech Wałęsa, który zaproszenie przyjął.

Po informacji o zaproszeniu Wałęsy, Józef Oleksy, polityk SLD, b. premier, zaangażowany w organizację Kongresu, powiedział w poniedziałek w TVN24, że w sytuacji, gdy zapraszany jest człowiek, który _ obalił pierwszy lewicowy rząd w Polsce demokratycznej, obalił przy pomocy służb i nigdy słowa samokrytyki nie złożył _, a _ Leszek Miller klęka przed nim i prosi go jako idola, żeby zechciał być na Kongresie Lewicy _, jego (Oleksego) tam nie może być.

Oleksy stwierdził też, że Miller postąpił nielojalnie wobec komitetu organizacyjnego kongresu, zapraszając Wałęsę i _ nie mówiąc nikomu słowa _. Zapowiedział, że będzie wnioskował, by Miller przejął po nim kierowanie Radą Programową, która organizuje kongres.

Miller komentując we wtorek wypowiedź Oleksego mówił: _ Gdybym kierował się osobistymi uprzedzeniami i własnym interesem, nie własnej formacji, rozpamiętywał, co mi kto powiedział lub zrobił, nie mógłbym wyjść z domu _.

Po południu we wtorek spotkało się kierownictwo SLD. _ Przeanalizowaliśmy stopień przygotowań do Kongresu Lewicy i uznaliśmy, że są one zaawansowane, a koncepcja zaproszenia trzech byłych prezydentów jest cenną i na pewno podniesie rangę tego wydarzenia _ - poinformował po tym spotkaniu Miller. Wyraził też przekonanie, że sukces Kongresu będzie w dużej mierze również sukcesem osobistym Oleksego.

Oleksy, który razem z Millerem uczestniczył we wtorkowej konferencji prasowej, był pytany, czy w takim razie jego zarzuty pod adresem Wałęsy idą w niepamięć. _ Mówimy cały czas o trzech prezydentach. Leszek Miller już zaprosił jednego z nich (Wałęsę - PAP), a dwóch będzie dziś, jutro zaproszonych, więc trzymajmy się tej formuły _ - zaznaczył.

Odnosząc się z kolei do swoich zarzutów wobec Millera, że ten _ klęka przed Wałęsą _, Oleksy powiedział: _ To było moje wrażenie po obejrzeniu migawki telewizyjnej, które - jak mi dzisiaj wytłumaczono - było złudzeniem optycznym. Leszek Miler też mi wypomniał Częstochowę i klęcznik, kiedy to w imieniu polskiej lewicy odwiedzałem sanktuarium _. _ W gorączce politycznej mówi się różne słowa. Ważne, aby nie wykopywały one przepaści, których nie można zapełnić _ - wtórował mu Miller.

Jak ocenił szef SLD, Jaruzelski zgodzi się być gościem Kongresu. _ Rozmawiałem wczoraj telefonicznie z Wojciechem Jaruzelskim i wieczorem z Józefem Oleksym i Krzysztofem Gawkowskim odwiedzimy generała _ - zapowiedział Miller.

Dziennikarze dopytywali polityków Sojuszu, czy nie obawiają się, że udziału w Kongresie odmówi Kwaśniewski. _ Nie sądzę, aby miał odmówić. Sam był zwolennikiem kongresu lewicy, wie, że jest ważną postacią tego kongresu _ - ocenił Oleksy.

Wcześniej we wtorek Lech Wałęsa powiedział dziennikarzom, że nie wie, jakie Oleksy ma powody, by rezygnować z udziału w Kongresie. _ Mamy demokrację. Ja przecież nie dołączę do lewicy, ja jestem roztropnym prawicowcem _ - powiedział b. prezydent. Odnosząc się do słów Oleksego o nim, Wałęsa powiedział: _ Z tego widać, że nie wybaczył mi, ale co ja zrobię? _.

Miller zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że zaproszenie na Kongres b. prezydentów: Wałęsy, Kwaśniewskiego i Jaruzelskiego wynika z polskiej historii.

Pytany, czy nie obawia się, że dojdzie do nieporozumień między np. Wałęsą a Jaruzelskim, odpowiedział, że _ nie zaprasza byłych prezydentów, żeby prawili sobie dusery, żeby wymieniali poglądy o nich samych _.

_ Uważam, że gdyby udało się zgromadzić tych trzech wybitnych Polaków, to dla rangi i znaczenia Kongresu Lewicy byłoby bardzo dobrze _ - powiedział szef SLD. Dodał, że każdy z b. prezydentów powinien mieć szansę wystąpienia podczas Kongresu.

Kongres Lewicy Programowej organizowany jest przez SLD 16 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ma wziąć w nim udział ponad sto partii, organizacji i stowarzyszeń. Celem zjazdu ma być debata o przyszłości lewicy, jednak nie jej zjednoczenie. SLD nie widzi na kongresie miejsca dla Ruchu Palikota. W najbliższym czasie powołany ma zostać Komitet Honorowy Kongresu. Politycy Sojuszu liczą, że w jego skład wejdzie m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t84950.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/siwiec;niebawem;deklaracja;programowa;europy;plus,235,0,1268971.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co dalej z Europą Plus? Siwiec ujawnia Europoseł zapowiada też prezentację pełnomocników wojewódzkich i powołanie doradczego zespołu politycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t255730.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;zrobi;wszystko;by;powstrzymac;marsz;brunatnej;prawicy,180,0,1216948.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chcą powstrzymać "marsz brunatnej prawicy" - _ Otóż nie, nie będzie ciszej nad tą trumną. Właśnie dzisiaj zbieramy się po to, żeby tę trumnę przypomnieć _ - grzmiał lider SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t131962.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jozef;oleksy;o;sytuacji;na;lewicy;to;nie;koniec;zmian,189,0,1212605.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oleksy o sytuacji na lewicy. To nie koniec zmian Józef Oleksy nie wyklucza, że Marek Siwiec nie jest jedynym, który odejdzie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Tagi: lewica, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz