Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spotkanie Tuska z Merkel w Berlinie?

Do spotkania dotyczącego bieżącej sytuacji na Ukrainie ma dojść w najbliższych dniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Śmiarowski/KPRM)

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że trwają przygotowania do spotkania premiera Donalda Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zaznaczyła, że do spotkania dotyczącego bieżącej sytuacji na Ukrainie ma dojść w najbliższych dniach.

Z kolei na stronie internetowej rządu niemieckiego poinformowano, że kanclerz Niemiec przyjmie premiera Donalda Tuska w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie w piątek, 25 kwietnia. Jako główne tematy rozmowy wymieniono bezpieczeństwo energetyczne i rozwój wydarzeń na Ukrainie. Dodano też, że szczegóły spotkania są jeszcze ustalane.

_ - Unia Europejska powinna przygotować jednorodne stanowisko (ws. Ukrainy), podejmować działania wspólne i do tego takie rozmowy są potrzebne _ - podkreśliła Kidawa-Błońska, dopytywana o szczegóły rozmowy z kanclerz Niemiec.

Tusk w dzienniku _ Financial Times _ napisał, że UE powinna utworzyć unię energetyczną, aby zabezpieczyć sobie dostawy gazu, ponieważ obecna zależność od rosyjskich dostaw surowców energetycznych powoduje słabość Europy. W tekście zatytułowanym _ Zjednoczona Europa może położyć kres dławiącemu uściskowi energetycznemu Rosji _ polski premier podkreślił, że UE już obecnie wspólnie kupuje uran do elektrowni atomowych swoich członków. Zdaniem Tuska w przypadku rosyjskiego gazu należy postępować podobnie. _ Proponuję więc (powołanie) unii energetycznej. Oznaczałaby ona powrót Wspólnoty Europejskiej do jej korzeni _ - napisał polski premier.

MSZ Ukrainy opublikowało w poniedziałek wieczorem oświadczenie, w którym podkreśliło, iż Rosja nie wykazuje jakichkolwiek oznak gotowości realizacji porozumień osiągniętych w Genewie. W oświadczeniu stwierdzono, że Rosja stosuje wciąż nowe sposoby destabilizacji sytuacji we wschodniej Ukrainie, a kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne nielegalne formacje zbrojne _ kontynuują działania obliczone na usprawiedliwienie nowego etapu wojskowej agresji Rosji _.

MSZ Ukrainy zażądało od strony rosyjskiej, aby, zgodnie z ustaleniami czterostronnego spotkania w Genewie z 17 kwietnia, publicznie odżegnała się od _ uzbrojonych separatystów i prowokatorów _, wezwała ich do złożenia broni i opuszczenia zajętych przez nich budynków publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
The Economist: Polska coraz lepiej dba o potrzeby energetyczne _ Dzięki zróżnicowanym źródłom energii Polska być może wynegocjuje z Rosją obniżkę cen gazu - _ uważa analityk prestiżowego dziennika.
Joe Biden w Polsce. To wsparcie i pokaz siły Prosto z lotniska Joe Biden pojedzie na rozmowy do premiera Donalda Tuska. Obaj politycy mają potem wygłosić oświadczenia dla mediów.
To pierwsza taka wizyta pełnomocnika Niemiec Nowy pełnomocnik rządu Niemiec do spraw dialogu z Polską Dietmar Woidke, nie zaniedbując debat o przeszłości, chce zwrócić większą uwagę na kontakty gospodarcze, infrastrukturę i naukę języka polskiego
Tagi: stosunki polsko-niemieckie, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz