Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spotkanie Peresa i Abbasa w Watykanie "przerwą w konflikcie"

0
Podziel się

Papież Franciszek żywi nadzieję, że spotkanie prezydentów Izraela i Palestyny w Watykanie, może pomóc w ciągnących się od lat negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie.

Shimon Peres, prezydent Izraela
Shimon Peres, prezydent Izraela (Polaris/East News)
bErarsER

Franciszkanin Pierbattista Pizzaballa, kustosz Ziemi Świętej, który jest organizatorem podróży prezydentów Izraela i Palestyny do Watykanu, powiedział, że ich niedzielne spotkanie w ogrodach watykańskich będzie _ przerwą _ w konflikcie na Bliskim Wschodzie.

To _ bezprecedensowe spotkanie _ Shimona Peresa i Mahmuda Abbasa będzie spełnieniem pragnienia papieża Franciszka, aby _ doprowadzić do przerwy w polityce, do spojrzenia z góry, abyśmy mogli sobie uświadomić, co się dzieje w Ziemi Świętej _ - wyjaśnił sens spotkania ojciec Pizzaballa.

_ - To będzie moment, aby prosić Boga o dar pokoju _ - podkreślił franciszkanin.

bErarsET

Spotkanie nie będzie okazją do _ modlitwy międzyreligijnej _ - precyzują w Watykanie. Peres i Abbas będą się modlili każdy według własnej wiary.

O. Pizzaballa podkreślił, że nie należy oczekiwać, iż po spotkaniu obu prezydentów _ wybuchnie pokój _. Będzie ono jednak - dodał - _ wymownym gestem _ o dużym znaczeniu dla opinii publicznej.

Papież Franciszek żywi nadzieję, że niemające precedensu spotkanie prezydentów Izraela i Palestyny w Watykanie, do którego dojdzie w niedzielę z jego inicjatywy, może pomóc w ciągnących się od lat negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie.

Papież wystąpił w ubiegłym miesiącu, podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej, z niespodziewanym zaproszeniem skierowanym do obu prezydentów, sam jednak - podkreślano w piątek w Watykanie - nie chce ingerować w politykę bliskowschodnią.

bErarsEZ

_ - Papież nie pragnie wchodzić w kwestie polityczne związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim, które znamy w najmniejszych szczegółach, od A do Z _ - powiedział Pizzaballa.

Spotkanie dwu prezydentów nastąpi po upływie przeszło miesiąca od fiaska rozmów pokojowych, którym patronowały USA. Nastąpiło ono wskutek wysuwania przez obie strony rokowań wzajemnych oskarżeń i pretensji. Przypominając te okoliczności, o. Pizzaballa powiedział, że papież ma nadzieję, iż niedzielne spotkanie natchnie obu przywódców _ nową wolą pokoju _.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, człowiek, który decyduje w Izraelu o kluczowych sprawach - podkreśla Reuters - nie bierze udziału w spotkaniu modlitewnym dwóch prezydentów, a Peres, który ma już 90 lat, jeszcze w lipcu powinien opuścić swój urząd.

Watykan kładzie nacisk na fakt, że obaj prezydenci nie będą uczestniczyli w spotkaniu jeden - jako żyd, a drugi - jako muzułmanin, lecz jako przywódcy, którzy mają żydów, chrześcijan i muzułmanów wśród obywateli swych krajów.

bErarsFa

Pizzaballa i rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi przedstawili w piątek szczegóły niedzielnego spotkania dwóch prezydentów.

Papież zaprosił ich do _ swego domu _, aby modlili się w Watykanie. Wybrał neutralne miejsce, na świeżym powietrzu, w idyllicznym zakątku Ogrodów Watykańskich. Stanowi on trójkąt okolony pięknymi krzewami. Widać stamtąd kopułę Bazyliki Św. Piotra.

Spotkanie będzie miało trzy części, trzy _ akty _: pierwszy będzie poświęcony wspólnocie żydowskiej, drugi - chrześcijańskiej i trzeci - muzułmańskiej.

Podczas każdego z nich zostanie odmówiona modlitwa dziękczynna skierowana do _ Stwórcy _, w której znajdą się słowa _ wszyscy jesteśmy braćmi _. Potem będzie prośba o _ przebaczenie za popełnione grzechy _ i na koniec - modlitwa o pokój.

bErarsFb

Orkiestry będą grały _ na żywo _ podczas spotkania, a w przerwach będzie czas na medytację i odczytane zostaną teksty w języku hebrajskim, angielskim i arabskim.

Papież, który zasiądzie w czasie spotkania między prezydentami Izraela i Autonomii Palestyńskiej, zakończy spotkanie w Ogrodach Watykańskich przemówieniem, które - jak podkreślają przedstawiciele Watykanu - w żadnym wypadku nie będzie miało charakteru politycznego.

Wszyscy trzej uczestnicy spotkania uczynią _ gest pokoju _, wymieniając miedzy sobą uściski, po czym wspólnie zasadzą drzewo oliwne.

Spotkanie rozpocznie się po przybyciu prezydentów o godzinie 18.15 w Domu Świętej Marty, watykańskiej rezydencji papieża Franciszka, który powita Shimona Peresa, a następnie Mahmuda Abbasa i odbędzie z każdym z nich krótkie spotkanie.

bErarsFc

Na miejsce modlitwy wszyscy udadzą się w towarzystwie patriarchy ekumenicznego i przywódcy duchowego Kościoła Prawosławnego Bartłomieja I, który został zaproszony do udziału w modłach.

Czytaj więcej w Money.pl
Abbas zaprzysiągł palestyński rząd jedności Izrael wzywa społeczność międzynarodową do nieuznawania tego rządu.
Peres i Abbas pomodlą się razem. Przełom? Prezydent Izraela powitał z wielkim zadowoleniem inicjatywę papieża Franciszka, który zaoferował jemu i prezydentowi Mahmudowi Abbasowi swój dom w Watykanie, aby mogli wspólnie modlić się o pokój.
Palestyński prezydent współczuje Żydom Mahmud Abbas nazwał Holokaust _ najwstrętniejszą zbrodnią _ historii nowożytnej. To rzadki gest ze strony arabskiego przywódcy uznający cierpienie Żydów w II wojnie światowej.
bErarsFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)