Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spotkanie NATO. "Sojusz z Kijowem" tematem numer jeden

0
Podziel się:

Nieoficjalnie dyplomaci z NATO nie potwierdzają, czy ministrowie podczas spotkania w Brukseli będą przygotowywać scenariusze na wypadek ewentualnego wprowadzenia przez Rosję wojsk na terytorium Ukrainy.

Spotkanie NATO. "Sojusz z Kijowem" tematem numer jeden
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

Kryzys polityczny na Ukrainie zdominuje rozpoczynające się dzisiaj spotkanie ministrów obrony krajów NATO. Ministrowie będą się zastanawiać, w jaki sposób wspierać demokratyczne przemiany na Ukrainie, by podtrzymać partnerstwo Sojuszu z Kijowem.

Ministrowie obrony o kryzysie politycznym na Ukrainie rozmawiać będą już dzisiaj wieczorem, podczas kolacji rozpoczynającej spotkanie w Brukseli. Z kolei w czwartek zbierze się funkcjonująca przy głównej kwaterze Sojuszu komisja NATO-Ukraina.

Jak poinformowała rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu, w planach dwudniowego spotkania, które będzie poświęcone także m.in. misji NATO w Afganistanie i sytuacji Sojuszu po jej zakończeniu, pierwotnie nie było tematu sytuacji na Ukrainie. Jednak - jak dodała - w związku z ostatnimi wydarzeniami w Kijowie temat Ukrainy znalazł się w agendzie brukselskiego spotkania.

_ - Wszyscy wiemy i zdajemy sobie sprawę, że jest to polityczny kryzys, który wymaga politycznych rozwiązań. Sojusz Północnoatlantycki w pełni respektuje prawo obywateli Ukrainy do własnych decyzji. Jest dla nas jasne, że niepodległość i stabilność Ukrainy, wraz z poszanowaniem praw człowieka i zasad państwa prawa, to podstawa silnego partnerstwa z Ukrainą _ - powiedziała Lungescu.

Ministrowie obrony państw NATO podczas spotkania będą m.in. analizować obecną sytuację na Ukrainie i zastanawiać się, jak kontynuować współpracę i jak wspierać demokratyczne przemiany w tym kraju.

Rzeczniczka NATO przekazała też, że w najbliższych dniach nie jest planowane żadne spotkanie Rady NATO-Rosja, choć - jak podkreśliła - sytuacja na Ukrainie jest wciąż bardzo dynamiczna.

Jak dodała, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen z zadowoleniem przyjął oświadczenie ukraińskiej armii, która ogłosiła, że nie będzie angażowała się w konflikt polityczny na Ukrainie. Przypomniała, że był to jeden z postulatów, jakie Rasmussen skierował kilka dni temu do władz w Kijowie.

Nieoficjalnie dyplomaci z NATO nie potwierdzają, czy ministrowie podczas spotkania w Brukseli będą przygotowywać scenariusze na wypadek pogorszenia się sytuacji za wschodnią granicą Polski lub ewentualnego wprowadzenia przez Rosję wojsk na terytorium Ukrainy. Przyznają jednak, że jest mało prawdopodobne, aby w najbliższych dniach w Brukseli zapadły jakieś konkretne decyzje związane z zaangażowaniem się Sojuszu w konflikt na Ukrainie.

Jeden z wysokich rangą dyplomatów Sojuszu podkreślił, że ministrowie podczas posiedzenia komisji NATO-Ukraina będą chcieli przede wszystkim pokazać, że NATO jest w stałym kontakcie z władzami w Kijowie i że stara się przekonać je do demokratycznych przemian.

Według dyplomaty NATO znajduje się w dość niezręcznej sytuacji, gdyż nie może oficjalnie zadeklarować poparcia dla nowych władz Ukrainy, bo - jak stwierdził - istnieje ryzyko reakcji Rosji w postaci rozlokowania wojsk na Krymie lub nawet interwencji zbrojnej, czego w tej chwili raczej nie należy się spodziewać, ale wykluczyć też nie można.

Doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla NBC, że gdyby Rosja wysłała wojska na Ukrainę, byłoby to _ bardzo poważnym błędem _. Dodała, że podział terytorialny tego kraju nie leży w niczyim interesie.

Do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy wzywali w ostatnich dniach prezydenta Rosji Władimira Putina m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Francois Hollande.

Merkel i Putin - jak poinformowało w niedzielę biuro prasowe kanclerz Niemiec - podczas rozmowy telefonicznej zgodzili się co do tego, że musi zostać zachowana _ integralność terytorialna _ Ukrainy.

Także Hollande, który rozmawiał w poniedziałek z Putinem, przekonywał, że integralność terytorialna Ukrainy musi zostać zachowana, a kraj powinien przejść _ pokojową transformację _. Dodał, że należy zrobić wszystko, aby wspomóc finansowo ten kraj w bardzo trudnym dla niego okresie, co ułatwi jego modernizację gospodarczą.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił w poniedziałek, że uznanie przez niektóre kraje nowych władz na Ukrainie to _ aberracja _.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO interweniuje? Jest ostrzeżenie Szef sojuszu i naczelny dowódca sojuszu w Europie ostrzegli przed użyciem armii przeciwko demonstrantom.
Siemoniak zadowolony z wizyty w Monachium _ - W dwugłosie sekretarza stanu i sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych wybrzmiało hasło odnowienia więzi transatlantyckich - _ powiedział szef resortu obrony.
Szef NATO wzywa Ukrainę do dialogu Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen potępił eskalację przemocy na Ukrainie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)