Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór z Litwą. Politycy mówią o dyplomatycznym bojkocie

0
Podziel się:

Prezydent Litwy zignorowała zaproszenie Bronisława Komorowskiego. Wilno robi błąd, sami eskalują konflikt - komentują politycy.

Spór z Litwą. Politycy mówią o dyplomatycznym bojkocie
(photo-service.europarl.europa.eu)

Litwa bojkotuje mini szczyt NATO w Warszawie. Prezydenci Polski, Łotwy i Estonii spotkali się w Warszawie, by naradzić się przed majowym szczytem Paktu. Na spotkanie była też zaproszona prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która zignorowała zaproszenie do Warszawy.

Prezydent Bronisław Komorowski robił dobrą minę do złej gry. Zadeklarował, że zaproszenie dla prezydent Litwy jest nadal aktualne. _ Mam nadzieję, że będzie taki moment, w którym będziemy mogli wspólnie zastanowić się nad problemami wspólnego bezpieczeństwa w regionie _ - powiedział.

Komorowski był pytany, czy nieobecność Grybauskaite nie wpłynie negatywnie na siłę wspólnego stanowiska naszych krajów na majowy szczyt NATO. _ Myślę, że nie będzie miało negatywnego wpływu. Aczkolwiek pewnie, gdyby Litwa zechciała również uczestniczyć w tego rodzaju negocjacjach, to siła wspólnego głosu może byłaby większa. Niewątpliwie warto myśleć w tę stronę ze względu na to, że istnieje wspólnota problemów bezpieczeństwa wszystkich krajów bałtyckich i Polski _ - odpowiedział Komorowski.

Politycy nie szczędzą gorzkich słów, głównie Litwinom

_ - Bojkot Litwy to poważny zgrzyt dyplomatyczny, za który także Polska strona ponosi odpowiedzialność - mówi Money.pl Witold Waszczykowski z PiS . Od wielu miesięcy strona Polska nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych z Litwą. Litewscy dyplomaci nie są przyjmowani przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który w swoim expose bardzo otwarcie zapowiedział, że będzie czekał na zmianę rządu na Litwie. _ _ Nie chciałbym oczywiście usprawiedliwiać strony litewskiej, bo konflikt ma podłoże dotyczące Polaków mieszkających na Litwie i nierozwiązywania ich spraw przez stronę litewską. Krytykuję jednak taktykę strony polskiej _.

Zdaniem posła, rolą władz w Warszawie jest teraz szukanie innych kanałów kontaktu, skoro MSZ sobie nie radzi._ Może ktoś od prezydenta, albo komisja spraw zagranicznych Sejmu . _ Dla Litwinów Lech Kaczyński był takim pasem transmisyjnym, takim rzecznikiem interesów tego regionu. Obecna dyplomacja zmieniła tę politykę - _ mówi Waszczykowski . _

Sławomir Neumann z PO nie szczędzi gorzkich słów Litwinom. _ Stosunki Polska-Litwa są już tak napięte, że trudno szukać teraz winnych. Jednak zachowanie Litwy jest dla mnie niezrozumiałe, bo powoduje napięcia. Na nas nie mogą się obrażać, że chcemy, żeby nasi rodacy byli tam traktowani sprawiedliwie. Litwa taką decyzją stawia się na marginesie, ale to jest ich wybór. _ Główny kłopot jest taki, że Litwini nie są zainteresowani kontaktami z nami i już. Sikorski robi co może, ale do tanga trzeba dwojga - _mówi polityk Platformy . _

Podobnego zdania jest Tadeusz Iwiński z SLD, ale obwinia też polski MSZ. _ To jest błąd prezydent Litwy, dlatego, że to chodzi o spotkanie mające wypracować wspólne stanowisko przed szczytem NATO w Chicago. Prawdą jednak jest fakt, że nasz rząd nie potrafi prowadzić dialogu z Litwą. _ _ Teraz jest inna polityka litewska, niż kiedy była za rządów socjaldemokratycznych, więc stawia nas to w trudnej sytuacji. A my nie potrafimy na te zapotrzebowania odpowiedzieć. Stan stosunków polsko - litewskich po 20 latach od niepodległości jest najgorszy w historii, jakąś cząstkę odpowiedzialności za to ponosimy my. Choć widać jak to jest trudne. Lech Kaczyński był na Litwie 14 razy i niczego nie osiągnął - mówi Iwiński . _

Czytaj więcej w Money.pl
Praca tylko dla znających polski. Sprawdzą to Litewska rzecznik równych możliwości sprawdza, czy wymóg znajomości języka polskiego przy rekrutacji jest zasadny.
Polacy chcą nowej atomówki u sąsiadów Polska wykazuje chęć powrotu do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie - informują litewskie media.
Sikorski rozmawiał z komisarzem. O Litwinach Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z Wysokim Komisarzem do spraw Mniejszości Narodowych OBWE Knutem Vollebaekiem.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)