Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spór o wyspy senkaku
12.01.2014 08:10

Spór o wyspy Senkaku. Chiny demonstrują siłę

Po raz kolejny Chiny wysłały w rejon japońskich wysp Senkaku okręty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Sporny archipelag znajduje się pod administracją Japonii, ale w jego rejon Pekin wysyła regularnie okręty i samoloty

Trzy okręty chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły dziś na wody w rejonie wysp Senkaku (w Chinach znanych też jako Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim, będących przedmiotem sporu terytorialnego z Japonią - powiadomiła strona japońska. Okręty odpłynęły po około dwóch godzinach.

Chińskie jednostki pojawiły się w tym rejonie po raz pierwszy w bieżącym roku; poprzedni raz uczyniły to 29 grudnia 2013 r.

Sporny archipelag znajduje się pod administracją Japonii, ale w jego rejon Pekin wysyła regularnie okręty, a także samoloty, zwłaszcza od kiedy Japonia kupiła od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu o wyspy.

Pretensje do archipelagu wysuwa także Tajwan. Wyspy są niezamieszkałe, ale w ich rejonie znajdują się bogate łowiska i złoża surowców energetycznych.

Spór Chin z Japonią o wyspy wszedł w nowy etap w listopadzie 2013 roku, gdy Pekin zadeklarował, iż będzie kontrolował przestrzeń powietrzną nad nimi. Na samoloty przelatujące w tym rejonie nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie ostrzegają Chiny Sekretarz stanu USA John Kerry odradził Chinom ustanawianie strefy identyfikacji obrony powietrznej nad Morzem Południowochińskim.
Japonia nie uprzedza Chin i śle samoloty... Ten rejon Morza Wschodniochińskiego jest regularnie patrolowany przez okręty japońskiej marynarki wojennej oraz samoloty rozpoznawcze i patrolowe.
Nowy etap w sporze Chiny-Japonia Chińska państwowa agencja Xinhua opublikowała mapę i współrzędne geograficzne nowo utworzonej Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego.
Tagi: spór o wyspy senkaku, senkaku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz