Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spór o wyspy Senkaku. Amerykanie wysłali samoloty do wykrywania łodzi podwodnych

0
Podziel się:

P-8 wyposażone są w najnowocześniejsze systemy radarowe, które wykrywają okręty podwodne. Uzbrojenie stanowią torpedy i specjalnie przystosowane rakiety do walki z okrętami.

Spór o wyspy Senkaku. Amerykanie wysłali samoloty do wykrywania łodzi podwodnych
(MivPiv/iStockphoto)

Amerykańska marynarka wojenna wysłała do Japonii samoloty nowej generacji P-8, których zadaniem jest śledzenie i ewentualne niszczenie okrętów podwodnych - poinformował rzecznik US Navy. Wczoraj na Okinawie wylądowała pierwsza maszyna.

Amerykanie planowali rozmieszczenie samolotów P-8 Poseidon jeszcze przed utworzeniem przez Chiny Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego, która pokrywa większość tego morza wraz z akwenem wokół niezamieszkanego archipelagu, będącego przedmiotem dyplomatycznego sporu Pekinu z Japonią. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek notyfikowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Do końca grudnia na Okinawie ma stacjonować sześć samolotów P-8, które powstały na bazie cywilnego Boeinga 737. Poseidony zastępują wysłużone P-3 Orion, które wykorzystywano od 50 lat. P-8 wyposażone są w najnowocześniejsze systemy radarowe, które wykrywają okręty podwodne. Uzbrojenie stanowią torpedy i specjalnie przystosowane rakiety do walki z okrętami.

Operacja w Japonii będzie pierwszą oficjalną misją z wykorzystaniem maszyn P-8 Poseidon.

Sprawa rozciągnięcia przez Chiny kontroli powietrznej na Morze Wschodniochińskie będzie jednym z tematów rozmów, które przeprowadzi w tym tygodniu w Tokio i Pekinie wiceprezydent USA Joe Biden. Przedstawiciel amerykańskiej administracji przylatuje w poniedziałek do Japonii, jednak główne rozmowy z władzami w Tokio przewidziane są na jutro.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińskie okręty naruszyły strefę Japonii? Chińczyków ostrzeżono, aby nie wkraczali na japońskie wody terytorialne - podaje agencja Kyodo, wskazując że chińskie jednostki nie odpowiedziały na to wezwanie.
To może zagrozić stabilności tego regionu Chiny krytykują Japonię za zgodę na umieszczenie na jej terytorium przez USA mobilnego radaru do monitorowania północnokoreańskich prób rakietowych.
Ostre spięcie między Japonią, a Chinami Stosunki japońsko-chińskie od miesięcy są napięte. Konflikt dotyczy znacjonalizowanych przez Tokio niezamieszkałych wysp Senaku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)