Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spór o Kaszmir. Pakistan zaprzecza, że zaatakował

0
Podziel się:

Agencja Reuters pisze, że to jeden z najpoważniejszych incydentów od czasu, gdy Indie i Pakistan zawarły w 2003 roku zawieszenie broni w Kaszmirze.

Spór o Kaszmir. Pakistan zaprzecza, że zaatakował
(AP/Fotolink/East News)

Według ministra obrony Indii grupa terrorystów zaatakowała indyjski patrol wojskowy w Kaszmirze. Zginęło pięciu indyjskich żołnierzy, a niektórzy napastnicy byli w pakistańskich mundurach wojskowych. Pakistan twierdzi, że żadnego ataku nie było.

Indyjskie źródła wojskowe informują, że sześcioosobowy patrol został zaatakowany na terytorium Indii w odległości około 450 metrów od dzielącej Kaszmir linii kontroli. Jeden żołnierz przeżył atak. Agencja Reuters pisze, że był to jeden z najpoważniejszych incydentów od czasu, gdy Indie i Pakistan zawarły w 2003 roku zawieszenie broni w Kaszmirze.

- _ Zasadzkę urządziło około 20 uzbrojonych po zęby terrorystów wraz z innymi ludźmi, którzy mieli na sobie mundury armii pakistańskiej _ - powiedział w parlamencie minister obrony Indii Arackaparambil Kurien Antony.

Według indyjskich źródeł rządowych Delhi złożyło formalny protest na ręce przedstawiciela dyplomatycznego Pakistanu. Strona pakistańska zaprzeczyła, jakoby w Kaszmirze doszło do wymiany ognia. Zarzuty Delhi władze w Islamabadzie uznały za _ bezpodstawne i niepoparte dowodami twierdzenia _.

Reuters cytuje przedstawiciela pakistańskich sił bezpieczeństwa, który oświadczył, zastrzegając sobie anonimowość, że _ w ogóle nie było żadnego incydentu _.

Spór o Kaszmir trwa od 1947 roku; w tym czasie między Indiami i Pakistanem, które są obecnie mocarstwami nuklearnymi, doszło do trzech wojen. Chociaż relacje pakistańsko-indyjskie powoli poprawiały się w ostatnich latach, wzdłuż linii kontroli wciąż dochodzi do wymiany ognia i niewielkich potyczek.

Zamrożenie relacji na linii Delhi-Islamabad nastąpiło po zamachach terrorystycznych w Bombaju w listopadzie 2008 roku, o które Indie oskarżają ekstremistyczne ugrupowanie islamistyczne Lashkar-e-Taiba (LeT). Delhi twierdzi, że LeT była wspierana przez _ elementy _ w pakistańskiej armii, czemu Islamabad kategorycznie zaprzecza.

W styczniu 2011 roku Indie i Pakistan wznowiły proces pokojowy, ale zaraz został on zawieszony w związku z kolejnym incydentem w Kaszmirze. Informacje o wtorkowym ataku nadeszły w czasie, gdy Delhi rozważa propozycje Islamabadu w sprawie terminu wznowienia tych rozmów.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy atak na konwój autobusów Uzbrojeni napastnicy uprowadzili i zabili 13 pasażerów kilku autobusów w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie Pakistanu.
9 zabitych w ataku na indyjski konsulat Atak był wymierzony w konsulat, jednak większość ofiar to ludzie, którzy wchodzili lub wychodzili z pobliskiego meczetu. Indie podały, że żaden ich obywatel nie został ranny.
Atak kamikaze. Uwolnili 200 więźniów Napastnicy ostrzelali obiekt z granatników i otworzyli ogień z broni maszynowej krzycząc _ Bóg jest wielki! _ i _ Niech żyje Taliban! _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)