Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spór o wyspy Senkaku. Chiny i Japonia wyciszają konflikt

0
Podziel się:

Jednocześnie jednak kraje potwierdziły rozbieżność swych stanowisk w sprawie spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim.

Japońska marynarka wojenna
Japońska marynarka wojenna (AP/Kyodo/Fotolink/East News)
bEKzZnYR

Kraje potwierdziły rozbieżność swych stanowisk w sprawie spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim, ale też chcą zapobiegać dalszemu pogarszaniu się sytuacji - poinformowało chińskie MSZ.

Problematyka ta była przedmiotem rozmów, które w Pekinie czołowy chiński dyplomata Yang Jiechi przeprowadził z doradcą japońskiego premiera Shinzo Abego w sprawach polityki zagranicznej Shotaro Yachim. Porozumiano się w sprawie ustanowienia _ mechanizmu kryzysowego _, mającego zapobiegać eskalacji napięć w związku ze sporem o wyspy, nazywane przez Chińczyków Diaoyu, a przez Japończyków Senkaku.

Chińskie MSZ podkreśliło, że Pekin i Tokio będą stopniowo wznawiać dialog w sprawach polityki, dyplomacji i bezpieczeństwa, wykorzystując kanały dwustronne i wielostronne.

bEKzZnYT

Stosunki Chin i Japonii znacznie się pogorszyły, kiedy we wrześniu 2012 roku zaostrzył się spór terytorialny między obu krajami o wyspy Senkaku/Diaoyu. Japoński rząd wykupił wtedy trzy tworzące sporny archipelag wyspy od prywatnego właściciela. Przez Chiny przetoczyła się wówczas fala ulicznych protestów, przeradzających się również w plądrowanie japońskich firm i atakowanie japońskich obywateli.

W listopadzie zeszłego roku Pekin ogłosił utworzenie Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego w rejonie spornych wysp. Japonia, a także USA i Korea Południowa potępiły to jako prowokacyjny akt. W rejonie niezamieszkanego archipelagu niejednokrotnie dochodziło do incydentów z udziałem samolotów i okrętów obu stron.

Premier Abe ma nadzieję na poprawę nadwątlonych stosunków z Chinami i liczy, że podczas szczytu przywódców państw Azji i Pacyfiku (APEC) w Pekinie (10-11 listopada) spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Spotkanie to nie zostało jednak potwierdzone oficjalnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Japonia i Indie z niepokojem patrzą na Chiny Premierzy Japonii i Indii, Shinzo Abe i Narendra Modi, zgodzili się wzmocnić więzy strategiczne między obu krajami.
Kolejny konflikt Chin i Japonii. Tym razem o... _ - Oba nasze kraje bardzo ucierpiały, kiedy Japonia dokonała barbarzyńskiej agresji na Chiny i Koreę _ - powiedział Xi Jinping.
Chiny ostrzegają przed japońskim militaryzmem Wczoraj japoński gabinet przyjął uznawane za przełomowe zmiany w polityce bezpieczeństwa.
bEKzZnZu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)