Notowania

One-2-One
20.09.2013 12:06

Spółka One-2-One obiecująca wysokie wygrane, przegrała w sądzie

Sąd w Warszawie oddalił odwołanie firmy, która w reklamach telewizyjnych obiecywała do wygrania 50 tys. zł, telewizory, zestawy kina domowego i laptopy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Sąd w Warszawie oddalił odwołanie spółki One-2-One, która w reklamach telewizyjnych obiecywała do wygrania 50 tys. zł, telewizory, zestawy kina domowego, laptopy. W rzeczywistości miała do rozdania po jednej sztuce sprzętu, a 50 tys. zł było łączną pulą nagród.

W spocie reklamowym aktor, wskazując na stojący za nim telewizor, kino domowe i laptop mówił: _ Jeżeli w chwili po wysłaniu sms-a dostaniesz odpowiedź, to znaczy, że wygrałeś pieniądze albo grasz o telewizory, kina domowe, laptopy czy telefony _. W kolejnej scenie, trzymając plik banknotów stuzłotowych, aktor mówił _ Pięćdziesiąt tysięcy złotych _, a na pasku u dołu ekranu pojawiały się ikony nagród rzeczowych i napis _ 50.000 zł _.

Wszystko to sugerowało, że główna nagroda w konkursie wynosi 50 tys. zł, a oprócz tego można wygrać telewizory, kina domowe, laptopy, telefony. W rzeczywistości nie było nagrody głównej 50 tys. zł, a do wygrania były tylko: jeden telewizor, jeden zestaw kina domowego, jeden telefon komórkowy i jeden laptop.

Z tego powodu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wydała w lipcu 2011 r. decyzję, w której nałożyła na spółkę karę w wysokości ok. 86 tys. zł. Prezes uznała, że spółka stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe wprowadzające w błąd konsumentów. Zarzuty dotyczyły też wysyłanych przez spółkę sms-ów, w których brakowało informacji o regulaminie konkursu.

Spółka odwołała się od tej decyzji, ale Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oddalił w tym tygodniu jej odwołanie (sygn. XVII AmA 127/11).

Sąd podkreślił, że spot reklamowy sam w sobie nie jest jednoznaczny i nie wiadomo, czy łączna wartość nagród rzeczowych wynosi 50 tys. złotych, czy taką wartość ma pula nagród finansowych, a także czy 50 tys. zł można wygrać oprócz nagród rzeczowych. Jednak - zdaniem sądu - przekaz ten staje się bardziej jednoznaczny, gdy uwzględni się, że u dołu ekranu na pasku pojawiają się ikony nagród rzeczowych, a między nimi napis 50 tys. zł. _ Sugeruje to, że oprócz nagród rzeczowych do wygrania jest kwota 50 tys. zł _ - stwierdził sąd, dodając, że w żadnym miejscu spotu nie pada informacja typu _ Łącznie 50 tys. złotych _.

Spółka nie kwestionowała ustaleń UOKiK, że w konkursie faktycznie do wygrania był tylko jeden telewizor, jeden zestaw kina domowego, jeden telefon komórkowy i jeden laptop.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta nowelizacja ma ukrócić oszustwa w handlu Ustawa rozszerza zakres mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-em (w tej procedurze nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) na obrót niektórymi wyrobami stalowymi.
To nie są pracownicy NFZ. Fundusz ostrzega Lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ostrzega przed oszustami, którzy podając się za jego pracowników próbują sprzedawać ciśnieniomierze z rzekomą refundacją.
Sprawdzą, czy turyści byli oszukiwani Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Północ bada, czy biuro podróży OK Services Travel oszukało turystów. Do śledczych zgłosiło się już kilku poszkodowanych klientów firmy.
Tagi: One-2-One, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz