Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółdzielnie mieszkaniowe nadal zarządzają prywatnymi lokalami

1
Podziel się:

Osoby, które wyodrębniły swoją własność, w znacznej części pozostały członkami spółdzielni.

Spółdzielnie mieszkaniowe nadal zarządzają prywatnymi lokalami
(sludgegulper/CC/Flickr)

Choć 30-50 procent mieszkań na osiedlach ma wyodrębnioną własność, nadal zarządzają nimi spółdzielnie mieszkaniowe. Często właściciele mieszkań nie rezygnują też z członkostwa w spółdzielni, uważają, że wykup lokalu już zabezpiecza ich interesy.

W aglomeracji katowickiej, w trzech największych spółdzielniach: Chorzowskiej SM, Zabrzańskiej SM i Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator w Dąbrowie Górniczej, nadal zarządcą mieszkań z wyodrębnioną własnością pozostają spółdzielnie. W dwu pierwszych dotyczy to ok. 45 procent mieszkań, w trzeciej - blisko 30 procent.

Podobnie jest w dwu największych spółdzielniach w Białymstoku: SM _ Słoneczny Stok _ (61 proc. mieszkań z odrębną własnością) i w Spółdzielni Mieszkaniowej _ Rodzina Kolejowa _ (42 procent lokali z wyodrębnionym prawem własności).

Nadal wszystkimi lokalami zarządzają także Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa _ Grunwald _ w Poznaniu, choć w tej pierwszej liczba przekształconych mieszkań przekroczyła 40 procent, a w drugiej - 30 procent.

Również w Rzeszowie w żadnej z trzech największych spółdzielni - SM Nowe Miasto, SM Projektant i SM Metalowiec - dotychczas utworzone wspólnoty mieszkaniowe nie powierzyły zarządzania budynkami innemu zarządcy.

Podobnie jest w dwóch największych spółdzielniach mieszkaniowych w Olsztynie: Jaroty i Pojezierze, gdzie ok. 43 proc. mieszkań ma wyodrębnione prawo własności. - _ Nasza spółdzielnia w dalszym ciągu nimi zarządza, choć w jednym przypadku uwłaszczeni założyli wspólnotę mieszkaniową _ - powiedział wiceprezes Pojezierza Andrzej Mróz.

Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa _ Morena _, jedna z największych w Gdańsku, wciąż zarządza 6,5 tys. mieszkań, mimo wyodrębnienia tu prawa własności do ok. 4,2 tys. lokali, czyli ok. 64 procent zasobów.

W Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej wszystkie osoby, które wyodrębniły swoją własność, pozostały członkami spółdzielni, a KOSM nadal zarządza ponad 9,2 tys. nieruchomościami, mimo że ok. 2,1 tys. jest już odrębną własnością. W dwóch nowo wybudowanych budynkach powstały wprawdzie wspólnoty mieszkaniowe, ale tu także spółdzielnia zarządza blokami, a lokatorzy pozostali członkami spółdzielni - poinformowała kierownik działu członkowsko-mieszkaniowego KSM Agata Jaworska.

W SM _ Wichrowe Wzgórze _, która zarządza ponad 3,6 tys. mieszkań na Osiedlu Świętokrzyskim, żaden z 63 bloków osiedla zamieszkiwanego przez ok. 9 tys. osób, nie funkcjonuje jako wspólnota mieszkaniowa - poinformował wiceprezes spółdzielni Tadeusz Fedyk.

Tak też jest w Spółdzielni Mieszkaniowej im. Stefana Batorego na łódzkim Widzewie. - _ W naszych zasobach w prawie każdej nieruchomości jest już ponad 50 procent wyodrębnionych lokali, jeszcze nikt nie zdecydował się na założenie wspólnoty mieszkaniowej _ - powiedział Dominik Pokorski z tej spółdzielni.

Zdaniem radcy prawnego Michała Kosiarskiego z kancelarii Sikora&Sikora w Warszawie właściciele mieszkań często nie wiedzą, że mogą zrezygnować z członkostwa w spółdzielni albo nie chce im się załatwiać formalności z tym związanych. - _ Po drugie, w wielu spółdzielniach członkostwo gwarantuje niższe opłaty eksploatacyjne - miesięcznie jest to od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, ponieważ dla swoich członków spółdzielnie pomniejszają je o zyski, które czerpią np. z wynajmu lokali użytkowych, parkingów, reklam itp. _ - powiedział Kosiarski, dodając, że pozwala na to art. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Prawnik przyznaje, że rzadko się zdarza, by po wyodrębnieniu własności lokali w blokach spółdzielczych mieszkańcy od razu rezygnowali z zarządu spółdzielni. - _ Po pierwsze, spółdzielnia z mocy prawa sprawuje tzw. zarząd powierzony do momentu, gdy większość właścicieli lokali nie postanowi inaczej. Po drugie, nie jest łatwo zebrać większość chętną do zmiany zarządu _ - powiedział Kosiarski. Wyjaśnił, że wielu właścicieli uważa, że sam wykup mieszkania wystarczająco już zabezpiecza ich interesy.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec ze spółdzielczym prawem własności Sprawdź, co trzeba załatwić w spółdzielni, żeby przeniosła pełnię praw własnościowych na lokatora.
Polaków stać na większy "kawałek mieszkania". Gorzej z kredytem Kredyty na 100 proc. wartości nieruchomości mają przed sobą już tylko dwa i pół miesiąca życia. Rośnie też ich koszt.
Dom zamiast mieszkania? Sprawdź, co tańsze Cena metra domku od dewelopera, może być niższa nawet o ponad 30 proc. od ceny metra nowego mieszkania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
radca prawny
2 lata temu
Te spółdzielnie to relikt PRL-u, tak samo jak Karta Nauczyciela....