Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż TNS OBOP: PO zyskuje, PiS traci

0
Podziel się:

Gdyby wybory odbyły się w marcu, próg przekroczyłyby też: SLD (15 procent) oraz PSL (5 procent).

Sondaż TNS OBOP: PO zyskuje, PiS traci
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku marca, wygrałaby je PO z 47-procentowym poparciem, wynika z sondażu TNS OBOP. Na drugim miejscu znalazłoby się PiS z 24 procentami głosów. Próg wyborczy przekroczyłyby też: SLD (15 procent) oraz PSL (5 procent).

To wyniki w grupie osób, które zadeklarowały, że _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ wezmą udział w wyborach. Poparcie dla PO w stosunku do sondaży z lutego wzrosło o 6 punktów procentowych; poparcie dla PiS spadło o 2 punkty procentowe. W porównaniu z ubiegłym miesiącem notowania SLD wzrosły o 2 punkty, a PSL zanotowało spadek poparcia o 2 punkty procentowe.

Spośród pozostałych partii i ugrupowań najlepsze notowania mają: PJN z 3 procentowym poparciem (spadek o 3 punkty procentowe) oraz Ruch Poparcia Janusza Palikota - 2 procent (bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem). Pozostałe ujęte w sondażu partie polityczne uzyskały albo po 1 procent poparcia, albo było ono zerowe.

Po 1 procent poparcia otrzymały: Wolność i Praworządność (ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Liga Polskich Rodzin oraz Partia Demokratyczna-demokraci.pl. Jeszcze mniej osób zgłaszało gotowość głosowania na: Unię Polityki Realnej, Prawicę Rzeczypospolitej, Samoobronę, Polską Partię Pracy i Socjaldemokrację Polską.

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało łącznie 63 procent ankietowanych (35 procent - zdecydowanie wzięłoby w nich udział, a 28 procent - raczej). Do urn nie wybiera się łącznie 32 procent (11 procent raczej nie, a 21 procent zdecydowanie nie). 5 procent badanych nie wyraziło zdania w tej kwestii. Wśród respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach, niezdecydowanych, jak głosować, było 17 procent (wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z sondażem z lutego tego roku).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;zyskuje;czy;traci;sondaze;nie;sa;zgodne,84,0,770388.html) Platforma zyskuje czy traci? Sondaże nie są zgodne
TNS OBOP podaje, że przedstawione wyniki poparcia dla partii zostały zaprezentowane przy założeniu, że na wybory poszliby wszyscy potwierdzający zamiar głosowania, o ile mieli już sprecyzowane preferencje wyborcze. Taki sposób prezentacji wyników przybliża uzyskane wyniki do tego, w jaki sposób wyniki prezentowane są później przez PKW (tzn. jaki odsetek głosów uzyskały poszczególne komitety wśród tych, którzy oddali głosy ważne).

Metoda ta, poprzez wyłączenie osób niezdecydowanych jak głosować, zakłada proporcjonalne rozłożenie się głosów między poszczególne partie. Tak jednak stać się nie musi, a przechylenie sympatii w kierunku jednej siły politycznej mogłoby znacząco wpłynąć na wyniki głosowania. Wynika to z liczby osób niezdecydowanych - jest ona obecnie zbliżona wielkością do wielkości elektoratu SLD - trzeciej siły w Polsce, a w przeszłości bywała jeszcze liczniejsza.

Jeśli podczas obliczania wyników poszczególnych partii uwzględnione zostaną osoby niezdecydowane, to poparcie uzyskiwane przez poszczególne partie będzie niższe. Wśród ogółu osób, które zadeklarowały zamiar głosowania (niezależnie od tego czy wiedziały już kogo poprzeć, czy też nie) osoby zamierzające głosować na PO stanowiły 39 procent, na PiS - 20 procent, na SLD - 12 procent, a PSL - 4 procent.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 3-6 marca na reprezentatywnej, losowej 973-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 504 osób deklarujących _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ zamiar uczestniczenia w wyborach z wyłączeniem podstawy procentowania osób niezdecydowanych, jak głosować.

Przedstawiona informacja o liczbie osób niezdecydowanych, jak głosować, oraz wyniki poparcia dla partii uwzględniająca w podstawie procentowania niezdecydowanych, dotyczą odsetka spośród ogółu 610 osób deklarujących uprzednio _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ gotowość uczestniczenia w wyborach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t75043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pjn;dostalo;6;2;proc;w;sondazu;wyborczm,162,0,733602.html) PJN dostało 6,2 proc. w sondażu wyborczm Politycy PJN wchodzą do Sejmu według najnowszego sondażu dla Polskiego Radia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;wygrywa;ale;spada;pis;za;to;idzie;w;gore,167,0,713383.html) Platforma wygrywa, ale spada. PiS za to idzie w górę PO traci, bo jej zwolennicy częściej wybierają komitety lokalne. Z kolei wyborcy PiS już zaakceptowali rozłam.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t112487.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;zyskal;a;po;stracila;w;sondazu;popracia,38,0,689702.html) PiS zyskał, a PO straciła w sondażu popracia Według sondażu TNS OBOP na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowałoby 29 proc. badanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)