Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż poparcia dla partii. PiS kolejny raz deklasuje PO

0
Podziel się:

Gdyby wybory odbyły się w styczniu, do Sejmu weszłyby: PiS, PO - 22 proc i SLD - wynika z sondy TNS Polska.

PiS może liczyć na 32 proc. poparcia
PiS może liczyć na 32 proc. poparcia (Witold Rozbicki/REPORTER)

Gdyby wybory odbyły się w styczniu, do Sejmu weszłyby: PiS z wynikiem 32 proc., PO - 22 proc. oraz SLD z 10 proc. głosów - wynika z badania TNS Polska. Poniżej progu wyborczego uplasowałyby się m.in.: PSL (4 proc.) i Twój Ruch (3 proc.).

Jeśli chodzi o PSL, TNS Polska wskazuje jednak, że analizując wyniki po wyłączeniu z podstawy procentowania osób niezdecydowanych jak głosować, partia ta miałaby szanse na wejście do parlamentu. Podobnie było miesiąc temu.

Polska Razem Jarosława Gowina mogłaby liczyć na 2 proc. głosów. Podobnie Nowa Prawica. Zaś Solidarna Polska dostałaby 1 proc. głosów.

W porównaniu z poprzednim miesiącem dystans między liderami rankingu partyjnego zwiększył się - wynik PiS jest o cztery punkty procentowe wyższy niż przed miesiącem, a Platformy o jeden punkt procentowy niższy.

Na początku grudnia na PiS planowało głosować 28 proc. badanych, na PO 23 proc., 9 proc. na SLD i 6 proc. na Twój Ruch. Notowania PSL w porównaniu z grudniem nie zmieniły się. Zaś na Solidarną Polskę i Nową Prawicę chciało wówczas głosować po 3 proc. respondentów.

W styczniu udział w wyborach wzięłaby ponad połowa badanych (54 proc.). Przy czym zdecydowanych oddać głos było 23 proc. ankietowanych. 31 proc. również to zadeklarowało, ale już mniej zdecydowanie.

Gotowości do udziału w wyborach nie zgłosiło 36 proc. badanych, z czego 16 proc. raczej by nie głosowało, a 20 proc. zdecydowanie nie poszło by do urn.

10 proc. ankietowanych nie było pewnych swego udziału w wyborach.

W porównaniu z grudniem o 4 punkty procentowe zwiększył się odsetek osób zdecydowanie potwierdzających zamiar głosowania. Jednocześnie jednak suma odpowiedzi pozytywnych _ (zdecydowanie _ tak oraz _ raczej tak _) nie zmieniła się w tym czasie istotnie - od sierpnia 2013 utrzymuje się na podobnym poziomie (53-54 proc.).

Spośród badanych zainteresowanych udziałem w wyborach parlamentarnych blisko jedna czwarta (23 proc.) nie była zdecydowana, której partii przekazać poparcie.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-16 stycznia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 970 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma tuż za PiS. W Sejmie jeszcze... W porównaniu z grudniem PiS zanotowało wzrost poparcia o 2 pkt proc., a PO o 1 pkt proc.
Niezadowoleni z PO zagłosują na Palikota? Twój Ruch może pozyskać wyborców niezadowolonych z Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.
Gowin jest popularniejszy, niż się wydaje Według najnowszego sondażu CBOS hipotetyczna partia byłego posła PO weszłaby do Sejmu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)