Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sondaż poparcia dla partii. Afera trotylowa zaszkodziła PiS

Ile partia Jarosława Kaczyńskiego straciła na zamieszaniu wokół publikacji o śladach na wraku Tu-154M?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Spadek notowań Prawa i Sprawiedliwości w sondażach to skutek zamieszania wokół publikacji _ Rzeczpospolitej _ o trotylu na wraku Tu-154M. Taką opinię wyraża większość przedstawicieli partii politycznych, którzy dyskutowali w Salonie Politycznym Trójki.

Według sondażu dla programu Forum w TVP na Platformę Obywatelską chce głosować 42 procent ankietowanych, a na Prawo i Sprawiedliwość - 30 procent. W poprzednim badaniu w październiku różnica między tymi partiami wynosiła 6 procent, a PiS straciło w tym czasie 9 punktów procentowych poparcia. Tyle samo zyskała PO.

Poseł Jerzy Wenderlich z SLD zwraca uwagę na fakt, że powrót katastrofy smoleńskiej jako głównego tematu debaty publicznej sprzyja notowaniom PO.

- _ Znów te sondaże kształtuje stosunek do katastrofy smoleńskiej. I okazuje się, że Platformie Obywatelskiej z nitrogliceryną i trotylem jest do twarzy, a PiS na tym wyleciał w powietrze _ - stwierdził wicemarszałek Wenderlich.

Artur Dębski z Ruchu Palikota dodaje, że PO jest w komfortowej sytuacji. - _ Platforma __ ma nieprawdopodobny komfort pracy, bo wystarczy tylko trochę podpuścić prezesa Jarosława Kaczyńskiego i pana Antoniego Macierewicza, a oni wpadają w swego rodzaju amok i to wystarczy _ - uważa poseł Dębski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/198/m80070.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trotyl;we;wraku;tupolewa;rzecznik;rzadku;wiedzial;o;artykule,82,0,1193298.html) *Rzecznik rządu wiedział o "Trotylu we wraku" * Przyjął informację do wiadomości i powiedział, że rząd ustosunkuje się do sprawy po zapoznaniu się z treścią artykułu oraz oficjalnym stanowiskiem prokuratury. Joachim Brudziński z PiS-u mówi, że jego partia nie ma zamiaru rezygnować z eksponowania programu gospodarczego kosztem wyjaśnienia katastrofy. - _ My cały czas mówimy o gospodarce, będziemy mówić. Ale też jest naiwnym oczekiwanie, że przestaniemy mówić o tragedii smoleńskiej _- zastrzegł Brudziński.

Andrzej Halicki z PO uważa, że jedynym ratunkiem dla PiS-u jest zmiana lidera. - J_ eżeli zmienicie prezesa Kaczyńskiego, to macie szanse na wzrost. Jeżeli on zmieni sposób wypowiadania się, to być może jeszcze raz Polacy dadzą się nabrać _ - ocenia polityk PO.

Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski podkreśla, że wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego po publikacji Cezarego Gmyza nie służą wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, ani nie pomagają jego partii. - _ Nie przeceniajmy też tych sondaży, co nie zmienia faktu, że wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego nie była nieprzemyślana. Ani nie pomogła PiS-owi, ani też nie pomaga w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej _- skomentował lider Solidarnej Polski.

Jarosław Kalinowski przypomniał teorię profesor Staniszkis, według której publikacja _ Rzeczpospolitej _ była manipulacją. - _ Po to, żeby zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości, które dwa trzy miesiące bardzo skutecznie pokazało inną twarz i tu wszystko poszło za jednym pociągnięciem _- spekuluje Kalinowski.

Sondaż dla Forum przeprowadzono 7 i 8 listopada na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych mieszkańców Polski. Na trzecim miejscu sondażu jest Sojusz Lewicy Demokratycznej z 10-procentowym poparciem. Na Ruch Palikota chce zagłosować 8 procent ankietowanych. W Sejmie nie znalazłoby się natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe z 4-procentowym poparciem. Po 1 procent wyborców chce zagłosować na Solidarną Polskę i Nową Prawicę.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, kto zyskał na zamieszaniu z trotylem Utrwaliło się też przekonanie, że sprawa katastrofy smoleńskiej jest niedokończona - ocenia prof. Henryk Domański.
Biegli: Na wraku nie było żadnego trotylu Dziś Rzeczpospolita podała, że polscy prokuratorzy i biegli, którzy ostatnio badali wrak tupolewa w Smoleńsku.
Seremet mówi, co ze śladami ze Smoleńska Prokurator generalny ujawnia kulisy, powstania informacji o trotylu i nitroglicerynie w Tupolewie.
Tagi: sondaż poparcia dla partii, Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz