Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sondaż poparcia
19.05.2014 19:43

Sondaż CBOS: Jak Polacy oceniają pracę posłów i senatorów?

Najnowszy sondaż CBOS przynosi również odpowiedzi na pytania, jak postrzegamy prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz związkowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Zadowolenie ze sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława Komorowskiego wyraża w maju 67 proc. Polaków, a 19 proc. wystawia mu ocenę negatywną. Źle o pracy Sejmu wypowiada się 63 proc. badanych, dobrze - 20 proc. - wynika z nowego sondażu CBOS.

CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z wynikami z kwietnia, praktycznie nie zmieniły się notowania działalności prezydenta. Liczba osób dobrze oceniających pracę Bronisława Komorowskiego w porównaniu z kwietniem nie zmieniła się, podczas gdy odsetek badanych źle oceniających pracę prezydenta wzrósł o 1 pkt proc.

Wśród respondentów, którzy w II turze wyborów prezydenckich w 2010 roku zagłosowali na Bronisława Komorowskiego, 84 proc. dobrze ocenia pracę prezydenta, 8 proc. - źle, a 8 proc. nie ma zdania na ten temat.

Jak zauważa CBOS, uznanie dla pracy prezydenta przeważa też w elektoracie, który w II turze wyborów prezydenckich w 2010 roku głosował na Jarosława Kaczyńskiego - 45 proc. spośród tych respondentów dobrze ocenia pracę prezydenta; 36 - źle, 19 proc. nie ma zdania na ten temat.

Dobrze pracę prezydenta ocenia 89 proc. elektoratu PO, źle - 7 proc. Z kolei spośród elektoratu PiS dobrze pracę Bronisława Komorowskiego oceniła prawie połowa respondentów - 49 proc., a źle - 37 proc.

CBOS spytał też badanych o działalności parlamentu. W maju pracę Sejmu dobrze ocenia 20 proc. ankietowanych, źle - 63 proc., 17 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

W porównaniu z wynikami z kwietnia odsetek zadowolonych z pracy izby niższej parlamentu nie zmienił się, odsetek niezadowolonych spadł o 3 pkt proc.

Pracę Senatu w maju dobrze ocenia 24 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.); źle - 46 badanych (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu do kwietnia).

Według CBOS - w porównaniu z ostatnimi wynikami z marca tego roku - pogorszyły się oceny dwóch największych central związkowych - NSZZ _ Solidarność _ oraz OPZZ.

Pracę NSZZ _ Solidarność _ dobrze ocenia w maju 30 proc. badanych (o 7 pkt proc. mniej niż w marcu), źle - 34 proc. (spadek o 1 pkt proc.). OPZZ dobrze ocenia w maju 19 proc. ankietowanych (spadek o 6 pkt proc.), źle - 32 proc. (tyle samo co w marcu).

Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 8-14 maja 2014 roku na liczącej 1074 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Szokująco słabe oceny Sejmu i Senatu Tym razem w oczach Polaków stracił również prezydent Bronisław Komorowski.
Polacy ocenili Sejm, Senat i prezydenta Pracę Sejmu źle ocenia 67 procent badanych, dobrze - 17 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Sejm pracuje tragicznie? To mówią sondaże Aż 71 procent badanych źle ocenia pracę Sejmu, a 55 procent - Senatu. Z kolei pracę Bronisława Komorowskiego dobrze ocenia 68 procent badanych, a negatywnie - 21 procent.
Tagi: sondaż poparcia, sondaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz