Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż: 80 proc. Niemców za mniejszym udziałem Bundeswehry w misjach

0
Podziel się:

Blisko dwie trzecie uważa, że rząd w Berlinie powinien kierować się ostrożnością w polityce zagranicznej - wynika z opublikowanego dziś sondażu.

Sondaż: 80 proc. Niemców za mniejszym udziałem Bundeswehry w misjach
(v3 media/CC/Flickr)
bEJuBSgl

82 proc. pytanych uważa, że siły zbrojne Niemiec powinny ograniczyć liczbę misji wojskowych, a 62 proc. jest zdania, że ich kraj w polityce zagranicznej powinien zachować ostrożność - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Fundację Koerbera z udziałem 1000 osób.

Blisko dwie trzecie respondentów argumentowało, że Niemcy mają zbyt wiele własnych problemów, by udzielać się w międzynarodowych inicjatywach, a około połowy wskazało historię kraju jako powód wycofania się z proaktywnej polityki zagranicznej.

W 1994 roku 62 proc. Niemców chciało, by ich kraj bardziej angażował się w działania na arenie międzynarodowej.

bEJuBSgn

Obecnie w zagranicznych misjach wojskowych z udziałem państw sojuszniczych NATO i innych partnerów uczestniczy ok. 4700 żołnierzy Bundeswehry. Większość z nich przebywa w Afganistanie w ramach międzynarodowej interwencji wojskowej NATO; od 2001 roku śmierć poniosło tam 54 niemieckich żołnierzy.

W 2013 roku Bundeswehra dołączyła do misji w Senegalu, Mali i Turcji, a w bieżącym roku weźmie udział w unijnej misji w Republice Środkowoafrykańskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kabul: Atak w dzielnicy ambasad Wojskowy konwój został zaatakowany, gdy wjeżdżał do bazy. Początkowe informacje Reutersa potwierdziło NATO.
Niemcy ochronią swoich sojuszników Niemiecki rząd zapowiedział we wtorek, że po wyjściu Bundeswehry z Afganistanu udzieli schronienia 182 Afgańczykom, którzy współpracowali z żołnierzami niemieckim i będą w związku z tym narażeni na zemstę ze strony islamskich ekstremistów.
"Rosja ma zdolność opercaji na dużą skalę" - _ Na wschodniej flance NATO powinno być rozmieszczone wojsko _- mówił szef BBN Stanisław Koziej w kontekście sytuacji na Ukrainie.
NATO bezradne? "Der Spiegel" dotarł do... Rosja jest zdolna do szybkiego stworzenia zagrożenia militarnego o wymiarze lokalnym lub regionalnym - oceniają natowscy eksperci.
bEJuBSgO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)