Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż TNS Polska. Ponad połowa Polaków źle ocenia sytuację w kraju

0
Podziel się:

55 proc. badanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu.

Sondaż TNS Polska. Ponad połowa Polaków źle ocenia sytuację w kraju
(OFTO / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bEJAMNmJ

53 proc. z przebadanych uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku, prawie co trzeci badany (30 proc.) myśli pozytywnie o biegu spraw w Polsce, 17 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.

Jak wynika z sondażu poziom ocen pozytywnych spadł o 2 punkty procentowe w porównaniu do wyników z grudnia ubiegłego roku; udział ocen negatywnych pozostaje na podobnym poziomie (spadek o 1 punkt procentowy).

55 proc. badanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 39 proc. jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 17 proc. - gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu.

bEJAMNmL

Przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów, którzy uważają, że polska gospodarka rozwija się. Według 32 proc. ankietowanych jest to powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonanych jest 3 proc. badanych, a 10 proc. nie miało na ten temat zdania.

Obecne wyniki różnią się od tych uzyskanych w grudniu. O 10 punktów procentowych spadł poziom odpowiedzi pozytywnych, a o 5 punktów wzrósł udział ocen negatywnych dotyczących gospodarki. O 5 punktów procentowych zwiększył się odsetek badanych, którzy nie potrafili zająć stanowiska w tej sprawie.

Prawie połowa Polaków (43 proc.) uważa, że następne trzy lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. Przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych; 29 proc. uważa, że warunki życia ulegną pogorszeniu.

W porównaniu do wyników z grudnia odsetek pozytywnych prognoz nieznacznie spadł (o 3 punkty procentowe), natomiast negatywnych wzrósł (o 4 punkty procentowe). Również zmniejszył się (o 4 punkty procentowe) odsetek ocen mówiących o braku zmian sytuacji.

bEJAMNmR

Zdecydowana większość Polaków (69 proc.) uważa, że znalezienie pracy w naszym kraju jest trudne bądź w ogóle niemożliwe. Większość z tych osób (52 proc. ogółu) jest zdania, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 17 proc. badanych uważa, że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia.

Optymiści w tej kwestii stanowią nieco ponad jedną czwartą społeczeństwa (27 proc.). Mimo to, jedynie dwóch na stu Polaków (2 proc.) sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 25 proc. ankietowanych jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało, 4 proc. nie umiało wyrazić opinii na ten temat.

W styczniu poziom ocen pozytywnych spadły o 3 punkty procentowe. Natomiast poziom ocen negatywnych wzrósł o 2 punkty procentowe. Sondaż TNS Polska został zrealizowany w dniach 16-21 stycznia tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Czytaj więcej w Money.pl
PO traci pozycję lidera. Wzrost poparcia dla PiS Zobacz najnowszy sondaż przygotowany przez TNS Polska.
Nastroje konsumentów się poprawiły. Jak? TNS Polska zwraca jednak uwagę, że index pozostaje ujemny, co oznacza, że odsetek ocen negatywnych przewyższa odsetek ocen pozytywnych.
W Polsce źle się dzieje. Zobacz nowy sondaż Wśród optymistów przeważają zwolennicy PO (63 proc. pozytywnych ocen wobec 26 proc. negatywnych) i PSL (38 do 37 proc.), a także ludzie w wieku 15-19 lat, osoby z licencjatem lub wyższym wykształceniem.
bEJAMNnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)