Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS: Działalność PKW - 63 proc. Polaków ocenia ją źle

0
Podziel się:

Krytycznie działalność PKW oceniło łącznie 63 proc. ankietowanych: 30 zdecydowanie źle, 33 proc. raczej źle.

Sondaż CBOS: Działalność PKW - 63 proc. Polaków ocenia ją źle
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Po wydarzeniach związanych z niedawnymi wyborami samorządowymi dwie trzecie ankietowanych - 63 proc. - źle ocenia działalność PKW - wynika z sondażu CBOS. Krytyczne oceny wciąż zbiera praca parlamentarzystów. Dobrze oceniana jest działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego.

CBOS zainteresował się jak odbierane jest funkcjonowanie Państwowej Komisji Wyborczej po tym, gdy w wyniku kłopotów z systemem informatycznym opóźnione zostało podanie wyników I tury wyborów samorządowych, co wywołało polityczną i medialną burzę wokół PKW, w efekcie której zmienił się skład Komisji.

Wprawdzie - zaznacza CBOS - trudno ocenić bezpośredni wpływ tych wydarzeń na ocenę działalności PKW ze względu na brak wcześniejszych sondaży, niemniej - według ośrodka - można założyć, że kłopoty z liczeniem głosów odegrały tu pewną rolę, ponieważ wizerunek komisji jest obecnie negatywny.

Krytycznie działalność PKW oceniło łącznie 63 proc. ankietowanych: 30 zdecydowanie źle, 33 proc. raczej źle. Łącznie 22 proc. badanych wystawiło Komisji pozytywną ocenę: zdecydowanie dobrą 2 proc., raczej dobrą 20 proc. Zdania o działalności PKW nie wyraziło 15 proc. respondentów.

We wszystkich analizowanych grupach - podaje CBOS - przeważają osoby negatywnie odbierające pracę PKW. Taka opinia najsilniej zaznacza się wśród osób najlepiej wykształconych, deklarujących prawicowe poglądy polityczne, a także wśród wyborców PiS (oraz Polski Razem i Solidarnej Polski)
. Natomiast pod względem ocen pozytywnych wyróżniają się osoby identyfikujące się z lewicą i zwolennicy PSL.

CBOS zbadał też opinie o działalności obu izb parlamentu. Złą opinię o pracy Sejmu wyraziło 67 proc. ankietowanych - o 3 punkty proc. więcej niż w listopadzie. Dobrze pracę posłów oceniło w grudniu 20 proc. badanych - o 2 punkty proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Zdania nie wyraziło 13 proc. (1 punkt proc. mniej niż w listopadzie).

O działalności Senatu nie ma dobrego zdania 47 proc. respondentów (bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu), dobrą ocenę pracy senatorów wystawiło 25 proc. badanych (1 punkt proc. więcej niż poprzednio). Opinii nie wyraziło 28 proc. ankietowanych (1 punkt proc. mniej).

CBOS zauważa, że w niemal wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych działalność parlamentarzystów spotyka się na ogół z krytyką. Na tle innych nieco lepiej oceniają ją najmłodsi respondenci, badani o lewicowych poglądach politycznych, a w przypadku Senatu - również mieszkańcy największych aglomeracji. Z kolei negatywnym opiniom wyraźnie sprzyja zła sytuacja materialna badanych.

Najwyższy poziom niezadowolenia z pracy posłów obserwujemy w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Bardziej przychylnie odbierają ją wyborcy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, choć również wśród nich negatywne opinie przewyższają aprobatę.

Z sondażu CBOS wynika, że wysoką aprobatą cieszy się działalność prezydenta. Dobrze pracę Bronisława Komorowskiego oceniło w grudniu 73 proc. ankietowanych - to o 3 punkty proc. mniej niż w sondażu z listopada, kiedy to, jak zauważa CBOS, notowania prezydenta były rekordowo dobre. Negatywną ocenę wystawiło prezydentowi w najnowszym sondażu 16 proc. ankietowanych (2 punkty proc. więcej niż w listopadzie). Zdania nie wyraziło 11 proc. badanych (1 punkt proc. więcej niż poprzednio).

CBOS podaje, że aprobata prezydentury Bronisława Komorowskiego dominuje we wszystkich analizowanych grupach społecznych. Najczęściej wyrażają ją osoby w wieku od 35 do 44 lat, respondenci dobrze sytuowani, z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach na głowę, o lewicowych lub centrowych poglądach politycznych. Natomiast przeciwnego zdania częściej niż inni są badani znajdujący się w złej sytuacji materialnej, identyfikujący się z prawicą oraz bardzo zaangażowani w praktyki religijne (uczestniczący w nich kilka razy w tygodniu).

Uznanie dla działalności głowy państwa jest niemal powszechne wśród zwolenników PO i PSL. Deklaruje je także znaczna większość elektoratu SLD oraz ponad połowa zwolenników PiS (wraz z Polską Razem i Solidarną Polską).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-11 grudnia na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Chaos i zaskakujące decyzje Komorowskiego Prezydent nie zgadza się na postulaty powtórzenia wyborów, ale zmienił plany na najbliższe dni i odwołał wizytę w Japonii.
"Wybory to kompromitacja informatyków" Nie jest to kompromitacja demokracji - mówi szef PSL i ostro atakuje, tych, którzy domagają się powtórzenie wyborów.
Cimoszewicz domaga się głów w PKW Zdaniem senatora, członkowie Komisji powinni podać się do dymisji. Jeśli tego nie zrobią, należy ich odwołać.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)