Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja europejska
08.08.2012 13:30

Solidarność wyśle skargę na Polskę do KE. Za 2-3 tygodnie

Skarga jest gotowa, czekamy na zakończenie oceny prawnej dokumentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W ciągu 2-3 tygodni zostanie wysłana do Komisji Europejskiej skarga przeciw Polsce związana ze stosowaniem umów o pracę na czas określony - poinformował rzecznik prasowy NSZZ Solidarność Marek Lewandowski._ _

_ - Skarga jest gotowa, czekamy na zakończenie oceny prawnej dokumentu _ - powiedział Lewandowski. W komunikacie dotyczącym sprawy związek wskazał, że Prezydium Komisji Krajowej _ Solidarności _ postanowiło złożyć skargę na Polskę do Komisji Europejskiej _ w sprawie niewłaściwej implementacji norm europejskiego prawa pracy w kontekście umów na czas określony. _

Wyjaśniono, że chodzi o dyrektywę dotyczącą porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC).

_ - "Solidarność" uważa, że Polska nie zapobiega nadużyciom wynikającym z wykorzystywania kolejnych umów na czas określony, wyłącza pozostałe umowy terminowe, stosuje zbyt krótki czas pomiędzy jedną a drugą umową oraz dopuszcza do wielokrotnego zawierania takich umów dla wykonania prac o charakterze cyklicznym _ - poinformowano w komunikacie.

Wątpliwości związkowców budzi art. 251 Kodeksu pracy. Solidarność uważa, że przepis ten nie ustanawia ram dla zapobiegania nadużyciom wynikającym z wykorzystywania kolejnych umów na czas określony (umowy na czas wykonania określonej pracy, umowy na okres próbny). Zaznaczono, że regulacja ta odnosi się jedynie do umów o pracę zawartych na czas określony, z wyłączeniem pozostałych umów terminowych.

Według związku polskie prawo pracy - niezgodnie z regulacjami UE - uznaje za kolejne umowy o pracę na czas określony tylko takie, pomiędzy którymi nie występuje przerwa dłuższa niż jeden miesiąc.

Solidarność wskazuje ponadto, że zaskarżony przepis wśród obiektywnych powodów usprawiedliwiających wielokrotne zawieranie umów okresowych wymienia umowy zawierane dla wykonania prac o charakterze cyklicznym.

Komisja Europejska jest instytucją odpowiedzialną za kontrolę państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie wykonywania ich zobowiązań wynikających z przepisów prawa wspólnotowego. Jeżeli stwierdzi, że państwo narusza swoje zobowiązania unijne, przedstawia zarzuty, do których państwo to musi się ustosunkować. Komisja Europejska może też wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czytaj więcej o działaniach Komisji Europejskiej w Money.pl
Unia gotowa pomóc. Specjalne oświadczenie Komisja Europejska zaoferowała pomoc Bułgarii, gdzie wczoraj doszło do zamachu na izraelskich turystów na lotnisku w Burgas.
Rewolucja w badaniach naukowych. Oni stracą Celem KE jest zapewnienie do 2016 roku wolnego dostępu do 60 proc. artykułów dotyczących europejskich badań naukowych finansowanych ze środków publicznych.
Tagi: komisja europejska, solidarność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz