Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
radosław sikorski
29.11.2011 12:03

Solidarna Polska zapowiada wniosek o odwołanie Sikorskiego

Chodzi o wczorajsze wystąpienie ministra na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub Solidarna Polska złoży jutro wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSZ Radosława Sikorskiego - zapowiedział rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Solidarna Polska krytykuje wczorajsze wystąpienie Sikorskiego na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej. Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie KE, ogólnoeuropejską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Minister SZ tłumaczył, że bliższa współpraca w ramach UE ma być odpowiedzią na kryzys.

_ - Jutro klub Solidarna Polska złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra Sikorskiego za jego wczorajsze skandaliczne wypowiedzi mówiące o pozbawieniu części kompetencji Polski w zakresie kształtowania własnej polityki, skutkujące pozbawieniem części suwerenności _ - zapowiedział Jaki.

_ - Sikorski pierwszy raz powiedział, że Polska mogłaby uczestniczyć w Unii Europejskiej rozumianej jako federacja, a nie Europa ojczyzn. Chce złamać konsensus, wokół którego była budowana zgoda narodowa w referendum, w którym Polacy zgodzili się na wejście do Unii _ - argumentował.

Jaki podkreślił, Sikorski powinien być _ twardo rozliczony _ w polskim parlamencie podczas głosowania ze swoich słów. Dodał, że jego zdaniem Sikorski zaliczył wiele wpadek - m.in. fiasko polskiej polityki w sprawie mniejszości polskiej na Litwie. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Klub SP ma 18 posłów.

Tymczasem nie wiadomo, czy pod wnioskiem Solidarnej Polski podpiszą się politycy PiS. _ Czy podpiszemy się pod wnioskiem, czy złożymy własny, to jeszcze jest przed nami, zobaczymy _ - powiedział Jarosław Zieliński (PiS)._ - Mam nadzieję, że PiS nam pomoże _ - podkreślił Jaki. O wystąpieniu Sikorskiego ma mówić dziś o godzinie 13 na briefingu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

PiS chce, aby przed grudniowym szczytem Unii Europejskiej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu związane z wystąpieniem Sikorskiego i aby wyjaśnienia w tej sprawie złożył premier Donald Tusk.

_ - Jak się traci polską suwerenność, to dobrze byłoby chociaż mówić o tym w polskim parlamencie _ - mówił dziennikarzom w Sejmie Hofman. Ten pomysł popiera Solidarna Polska. _ Poprzemy taki wniosek, choć wolelibyśmy głosowanie nad wotum nieufności. W sytuacji, w której podważana jest polska suwerenność, opozycja powinna zachowywać się twardo, a nie jak PiS, które trochę by chciało, a trochę nie chce _ - powiedział Jaki.

Według niego sam fakt, że podczas expose premiera nie było mowy o polityce zagranicznej, a pierwsze przemówienie szefa MSZ zostało wygłoszone w Berlinie - _ jest zdumiewający _.

_ - A jeśli padają tam jeszcze słowa o zrzeczeniu się wielkiej części polskiej suwerenności, czyli polityki międzynarodowej, fiskalnej, a także zapowiedzi, że Europa ma stać się Stanami Zjednoczonymi, czyli Polska ma być stanem (...) w związku z tym (nastąpi) zrzeczenie się polskiej suwerenności w dalszej perspektywie, czyli dalsza integracja europejska idąca bardzo daleko - to jest rzecz kardynalna, ustawowo wymagająca zmiany polskiej konstytucji _ - podkreślił Jaki.

Czytaj więcej na temat tej sprawy w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz