Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska prezentuje projekt nowelizacji konstytucji

0
Podziel się:

Przedstawimy nasze propozycje innym siłom politycznym i będziemy domagać się, by wywiązały się ze swoich wcześniejszych zobowiązań - zaznaczył polityk.

Solidarna Polska prezentuje projekt nowelizacji konstytucji
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Dojrzał czas do zmiany konstytucji - przekonywał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Zaprezentował projekt nowelizacji ustawy zasadniczej autorstwa SP, zakładający wprowadzenie w Polsce systemu prezydenckiego, likwidację Senatu i zmniejszenie o połowę liczby posłów.

Aktualizacja: 18:35

Ziobro na konferencji prasowej w Warszawie nawiązał do uchwalenia Konstytucji 3 maja. _ - Przed laty nasi rodacy wyszli ponad egoizmy własne, ponad egoizmy stanowe i potrafili powołać konstytucję, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii, nie tylko polskiej, ale i światowej drogi do ustanowienia porządku gwarantującego obywatelom podstawowe prawa, zarazem powodującego, że państwo skuteczniej wywiązuje się ze swoich zadań _ - mówił.

Podkreślił, że obecnie obowiązująca konstytucja, uchwalona w 1997 r., tych zadań już nie spełnia. _ - Polskie państwo nie zdało egzaminu w wielu obszarach i Polacy słusznie są niezadowoleni z jakości jego funkcjonowania _ - ocenił.

Lider SP zaznaczył, że w jego ocenie zarówno władza wykonawcza, jak i ustawodawcza i sądownicza, nie działają w sposób prawidłowy.

_ - Dlatego dojrzał moment, byśmy w sposób równie odważny i dalekowzroczny, co twórcy Konstytucji 3 maja, spojrzeli w przyszłość, byśmy zastanowili się nad gruntowną zmianą konstytucji tak, by zagwarantować, że Polska będzie państwem skutecznym, państwem działającym sprawnie i państwem znacznie tańszym _ - przekonywał Ziobro.

Polityk ocenił, że zmieniają się opcje polityczne, które rządzą krajem, ale nie zmienia się jakość władzy. Dlatego - zaznaczył - SP zdecydowała się przedstawić swój projekt nowelizacji konstytucji. Podkreślił, że został on opracowany we współpracy z wieloma ekspertami.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie systemu, w którym prezydent pełniłby jednocześnie funkcję szefa rządu. SP chce też zmiany ordynacji wyborczej z wprowadzeniem w połowie kraju jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, likwidacji Senatu, zmniejszenia o połowę liczby posłów oraz zniesienia immunitetów dla parlamentarzystów.

_ - Chcemy, by władza wykonawcza była w ręku prezydenta, by władza ustawodawcza składała się z elitarnego grona wybranych przedstawicieli narodu, by nie było to grono blisko półtysięcznej armii, której większość ludzi nie zna, a kompetencje wielu kwestionuje _ - przekonywał Ziobro.

W projekcie ustawy zasadniczej autorstwa SP znalazły się także zapisy m.in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej oraz o nowym systemie finansowania partii politycznych.

SP chce też _ oddania władzy ludziom _. Stąd - powiedział Ziobro - postuluje wprowadzenie powszechnych wyborów prokuratora generalnego oraz marszałków województw i starostów, a także _ znaczącego wzmocnienia roli referendów _, tak by najważniejsze inicjatywy _ były pod kontrolą społeczeństwa _.

Zdaniem Ziobry, zbyt mocna jest w Polsce pozycja Trybunału Konstytucyjnego, który - w opinii lidera SP - hamuje różne ważne dla społeczeństwa projekty. Dlatego - według Ziobry - należy umożliwić Sejmowi odrzucenie postanowień TK.

Dopytywany o szanse projektu na wejście w życie lider SP powiedział: _ Mam nadzieję, że moment zmiany przyjdzie, tak jak przyszedł on na Węgrzech. Polacy zasłużyli na lepszą konstytucję, zasłużyli na sprawną i uczciwą władzę, o którą SP w swoim projekcie się upomina _. Zaznaczył, że _ należy być dalekowzrocznym _ i nie zrażać się chwilowymi trudnościami.

_ - Czas dojrzał do zmiany. Był tu (na placu Zamkowym) dziś prezydent, był pan premier. Oni także obiecywali likwidację Senatu, ograniczenie liczby posłów. My - Solidarna Polska - mamy siłę, by te sprawy stawiać. Przedstawimy nasze propozycje innym siłom politycznym i będziemy domagać się, by wywiązały się ze swoich wcześniejszych zobowiązań _ - zaznaczył Ziobro.

Wiele na ten temat nie chciał dziś mówić premier. - _ Przynajmniej 3 maja bym oszczędził i jak najmniej mówił o polityce _ - mówił Tusk i dodawał, że nie jest entuzjastą wielu zapisów obecnej ustawy zasadniczej, uważa jednak, że mamy konstytucję niepodległego państwa i powinniśmy się umieć z tego cieszyć. - _ Nic nie jest doskonałe, nasza konstytucja też nie jest doskonała, ale te najważniejsze rzeczy są w niej zapisane, a poza wszystkim 3 maja to święto wolności, niepodległości _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś każdy może zostać posłem Odwiedzić można sejmowe kuluary, galerię sali posiedzeń, Salę Kolumnową, salę konferencyjną, zobaczyć, gdzie obraduje Senat.
Już wiadomo co dalej z ustawą śmieciową Według danych Ministerstwa Środowiska ok. 60 proc gmin w Polsce przyjęła uchwały ws. naliczania opłat za odbiór śmieci.
Drzwi na Wiejskiej otwarte dla zwiedzających Sale obrad plenarnych i kolumnową czy gabinet marszałka Senatu chętni mogą zobaczyć jeszcze dzisiaj, jeśli pojawią się na Wiejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)