Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska pragnie nowej Konstytucji. "Grupy interesów osłabiają Polskę"

0
Podziel się:

Mamy takie hasło: nowa konstytucja albo śmierć - stwierdził rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Solidarna Polska pragnie nowej Konstytucji. "Grupy interesów osłabiają Polskę"
(Bartosz KRUPA/East News)
bEDcqAXp

_ Już Hugo Kołłątaj, którego prace były podstawą Konstytucji 3 maja, mówił, że grupy interesów osłabiają Polskę. One osłabiają ją i dziś, wystarczy wspomnieć "infoaferę" i aferę Amber Gold. Dlatego trzeba wzmocnić Polskę dając jej nową konstytucję _ - podkreślił - przekonywał rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki. Według niego wzmocnić kraj może tylko wprowadzenie nowej konstytucji, której projekt przygotowała SP. Zakłada on m.in. wzmocnienie władzy prezydenta.

W oce‘nie posła SP, Polska jest dziś _ sko‘lonizowana _ przez grupy in‘tere‘sów i koterie dokładnie tak samo jak 223 lata temu. Polityk przekonywał, że tylko wzmocnienie władzy wykonawczej może pomóc Polsce, której władze są dziś - jego zdaniem - _ rozmemłane _. Wskazywał w tym kontekście przykład Stanów Zjednoczonych jako silnego państwa w systemie prezydenckim.

Rzecznik SP przypomniał, że jego partia przygotowała w ubiegłym roku projekt konstytucji. Przewiduje on m.in. wprowadzenie systemu prezydenckiego, a w połowie kraju - - jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, a także likwidację Senatu, zmniejszenie o połowę liczby posłów, zniesienie immunitetu parlamentarzystów, reformę systemu sądownictwa oraz wzmocnienie roli referendum.

bEDcqAXr

W projekcie ustawy zasadniczej SP znalazły się także zapisy m.in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej oraz o nowym systemie finansowania partii politycznych.

_ - Mamy takie hasło: nowa konstytucja albo śmierć _ - dodał Jaki. Poinformował też, że jego partia w poniedziałek zgłosi ponownie do laski marszałkowskiej wniosek o powołanie sejmowej komisji konstytucyjnej. Poprzedni wniosek w tej sprawie został złożony blisko rok temu.

Czytaj więcej w Money.pl
Twój Ruch chce zmiany Konstytucji. Szczegóły Religia, euro i frekwencja posłów - to główne tematy, jakimi zajęli się posłowie partii.
Święto Konstytucji 3 Maja. Co się dzieje? W uroczystości biorą udział m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, generalicja oraz duchowni.
Komorowski wie, jaki cel ma Rosja Walki grożą _ chaosem i utratą kontroli przez władze w Kijowie nad sytuacją na Wschodzie i na Południu kraju. Niewątpliwie wszyscy są pewni tego, że to leży w interesie Rosji _.
bEDcqAXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)