Notowania

Solidarna Polska chce ograniczenia liczby fotoradarów

Posłowie domagają się też pozostawienia ich jedynie tam, gdzie poprawiają bezpieczeństwo, np. przy szkołach i szpitalach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witek Sroga/East News)

Solidarna Polska złożyła dziś projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada ograniczenie liczby fotoradarów o ok. 80 proc. i pozostawienie ich jedynie tam, gdzie poprawiają bezpieczeństwo, np. przy szkołach i szpitalach.

Według polityków SP obecnie fotoradary niejednokrotnie ustawiane są w miejscach, które z punktu widzenia użytkownika drogi oraz pieszych są miejscami bezpiecznymi. W ich opinii coraz częściej spotyka się urządzenia rejestrujące na prostym, bezpiecznym odcinku drogi lub na drogach wylotowych z miast, gdzie zarówno drogi, jak i ich otoczenie pozwalają na bezpieczne korzystanie z pasa ruchu ze zwiększoną prędkością bez ryzyka dla innych użytkowników drogi oraz pieszych.

_ - Obecnie fotoradary nie są po to, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, a niestety tylko po to, aby łupić kierowców. (...) Dlatego Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, który radykalnie obniży liczbę fotoradarów w naszym kraju tzn. o 80 proc. _ - powiedział w czwartek rzecznik SP Patryk Jaki na konferencji prasowej w Sejmie.

Dodał, że fotoradary miałyby pozostać jedynie w miejscach, w których poprawiają bezpieczeństwo obywateli, np. przy szkołach i szpitalach oraz niebezpiecznych skrzyżowaniach.

_ - Fotoradary mogą być narzędziem skutecznym, ale w miejscach o dużym zgęstnieniu ludności, przy przejściach dla pieszych, szkołach, szpitalach. Natomiast trudno jest zrozumieć stawianie fotoradarów na trasie ekspresowej (...) kiedy nie ma żadnego zagrożenia dla kierowców _ - podkreślił rzecznik Solidarnej Polski.

Jego zdaniem, jedynym wytłumaczeniem działań Ministerstwa Transportu jest _ próba podratowania budżetu państwa _.

Jaki poinformował, że projekt noweli przewiduje także utworzenie specjalnej rezerwy celowej o nazwie _ Fundusz Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych _, finansowanej w całości z mandatów pochodzących z fotoradarów.

Fundusz ten - wyjaśnił Jaki - przeznaczać będzie uzyskane środki na finansowanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i poprawy bezpieczeństwa na drogach z wyłączeniem finansowania urządzeń rejestrujących.

Ponadto w projekcie ustawy znajdzie się zakaz wyznaczania tzw. planów mandatowych, które - według SP - funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej mają za zadanie realizować.

Na początku roku minister transportu Sławomir Nowak oraz szef MSW Jacek Cichocki zaprezentowali projekt Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zakłada on m.in. odbieranie prawa jazdy za podwójne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, 160 kolejnych fotoradarów, nowe radiowozy z wideorejestratorami oraz większą liczbę policjantów na drogach.

Według danych policji w 2012 r. na drogach doszło do 36,5 tys. wypadków; zginęło w nich 3,5 tys. osób, a 45 tys. zostało rannych. Choć liczba zabitych była najniższa od 1989 r., to w przeliczeniu na milion mieszkańców jest wciąż wysoka w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK ujawnia: część fotoradarów to skarbonki Z dotychczasowej kontroli wynika, że część miejsc była typowana w oparciu o samorządowe plany wpływów do budżetu.
Siekierą walczą z fotoradarami Wilhelm Tell, Zorro czy _ Ognista Dwójka _ - łączy ich jedno. Wkroczyli na wojenną ścieżkę z fotoradarami.
Ziobro nie odpuści. Będzie walczył z korupcją - _ To będzie początek wielkiej ogólnonarodowej akcji politycznej mającej na celu przywrócenie uczciwej Polski _ - zapowiada szef SP Zbigniew Ziobro. Na miejsce wydarzenia wybrał Teatr Dramatyczny.
Tagi: fotoradary na polskich drogach, sławomir nowak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz