Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce konfiskować majątki przestępców

0
Podziel się:

Umożliwienie przepadku majątku należącego do przestępcy, jeśli nie udowodni on jego legalnego pochodzenia, przewiduje projekt
nowelizacji prawa karnego.

Solidarna Polska chce konfiskować majątki przestępców
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Umożliwienie tzw. rozszerzonej konfiskaty mienia, czyli przepadku majątku należącego do przestępcy, jeśli nie udowodni on jego legalnego pochodzenia, przewiduje projekt nowelizacji prawa karnego, zaprezentowany przez klub Solidarnej Polski.

_ - W niemal całej Europie obowiązują już podobne przepisy, do przyjmowania takich rozwiązań zobowiązuje dyrektywa Rady Europy, jest to standard większości krajów UE _ - mówił lider SP europoseł Zbigniew Ziobro.

Zaprezentowany projekt nowelizacji kodeksów: karnego, karnego skarbowego, postępowania karnego i karnego wykonawczego w poniedziałek ma trafić do marszałek Sejmu.

Najbardziej istotna zmiana w projekcie dotyczy osób skazanych za przestępstwo o charakterze terrorystycznym, popełnione w zorganizowanej grupie przestępczej i zagrożone karą ponad ośmiu lat więzienia lub dotyczące korupcji w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Według zaproponowanych zapisów w razie skazania za takie przestępstwa sąd orzekałby przepadek mienia, które _ sprawca objął we władanie lub do którego uzyskał jakikolwiek tytuł do chwili wydania chociażby nieprawomocnego wyroku _, chyba że sprawca lub inna zainteresowana osoba wykazałaby legalność pochodzenia mienia i środków służących do jego nabycia.

Ponadto, zgodnie z projektem, jeśli okoliczności sprawy wskazywałyby _ na duże prawdopodobieństwo _, że majątek sprawcy został przekazany innej osobie lub instytucji, majątek ten też podlegałby konfiskacie, chyba że osoba lub instytucja wykazałaby, że nawet _ przy dołożeniu należytej staranności _ nie mogła się dowiedzieć o nielegalnym pochodzeniu tego majątku.

_ - Przykładem, jak przepisy o rozszerzonym przepadku mienia mogą działać, są Włochy, gdzie organa ścigania z bardzo dobrym skutkiem przejmują gigantyczne majątki grup przestępczych _ - mówił Ziobro. Dodał, że ma nadzieję, iż Sejm szybko przystąpi do prac nad projektem. _ _

_ - Gdyby ten projekt już obowiązywał jako prawo, z całą pewnością w znacznie bardziej komfortowej sytuacji byłaby polska prokuratura, a na rzecz Skarbu Państwa mogłyby być skuteczniej przejmowane pieniądze przestępców _ - zaznaczył.

Europoseł dodał, że przepadkowi mają podlegać nie tylko majątki sprawców, ale także korzyści uzyskane z tych majątków, na przykład wynikające z obrotu na giełdzie. - _ Nie może być tak, że ktoś czerpie, nawet pośrednio, korzyść z przestępstwa _ - powiedział Ziobro.

Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk powiedział natomiast, że konfiskata majątku jest szczególnie ważna w walce z organizacjami mafijnymi. _ - Zdrowej gospodarki nie można budować na chorych fundamentach przeżartych korupcją, dlatego liczymy, że projekt będzie służył polskiej przedsiębiorczości _ - mówił.

Jak wskazała Solidarna Polska, zbliżone rozwiązania poza Włochami w Europie obowiązują m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Portugalii, Francji i Niemczech, a poza Europą w Stanach Zjednoczonych. _ _

Czytaj więcej o nowej prawicowej inicjatywie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t130669.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarna;polska;kolejny;tranfer;posla;z;pis,42,0,981034.html) Kolejny transfer z PiS. Trzeci Ziobro w klubie - _ Budowanie Solidarnej Polski odbywa się na zasadzie dobrowolności _ - mówi posłanka Beata Kempa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t21153.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarna;polska;zaczyna;budowac;struktury,222,0,970974.html) Będzie nowa partia. Budują struktury w kraju Europoseł Solidarnej Polski twierdzi, że jest miejsce na prawicę bez Jarosława Kaczyńskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t181077.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarna;polska;to;bylo;oczywiste;ale;obludne,29,0,960029.html) Ziobryści mają szansę? "To było oczywiste" Politycy nie dają klubowi Zbigniewa Ziobro wielkich szans na przetrwanie w Sejmie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)