Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce, by prokuratura zbadała sprawę Nowaka

0
Podziel się:

Według ministra transportu cała sprawa oparta została na zestawieniu plotek z faktami.

Solidarna Polska chce, by prokuratura zbadała sprawę Nowaka
(Tomasz Urbanek/East News)

Lider partii Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zwróci się do prokuratury o zbadanie, czy minister transportu Sławomir Nowak popełnił przestępstwo w związku z jego rzekomymi powiązaniami z biznesmenami zarabiającymi na państwowych kontraktach.

Ziobro na konferencji prasowej nawiązał do artykułu _ Wprost _ o koleżeńskich układach Nowaka z biznesmenami. W środę Nowak zapowiedział, że skieruje do sądu sprawę przeciwko tygodnikowi. Według ministra transportu artykuł ma charakter insynuacyjny i oparty został na zestawieniu plotek z faktami.

Ziobro podkreślił, że nie przesądza, czy doniesienia tygodnika są prawdziwe. _ - Możliwe, że minister Nowak wyjdzie z tej sprawy z tarczą _ - zaznaczył. Zaapelował jednak o _ gruntowne i rzetelne śledztwo _. Zdaniem Ziobry należy sprawdzić, czy prawdziwe są doniesienia, że koleżeńskie układy między Nowakiem a biznesmenami mogły spowodować przyznanie im lukratywnych kontraktów.

Dlatego - zapowiedział - zwróci się do prokuratury o wszczęcie śledztwa _ ws. zatajenia przez Nowaka w oświadczeniach majątkowych w latach 2009-13 otrzymanych korzyści w postaci zegarka o wartości ok. 30-40 tys. zł oraz korzystania z usług ekskluzywnego klubu Prive _.

Lidera Solidarnej Polski wsparł inny poseł SP Andrzej Romanek. W jego opinii, Nowak - o ile informacje tygodnika są prawdziwe - z całą pewnością naruszył _ dobre polityczne obyczaje _.

W poniedziałek tygodnik _ Wprost _ napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. W publikacji opisano m.in. wizyty ministra w ekskluzywnym klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media. Według autorów artykułu firma dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony złotych; z jej usług korzystało m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy.

Nowak w oświadczeniu zaznaczył, że nigdy nie ułatwiał ani nie pomagał w prowadzeniu biznesu, zdobywaniu zleceń lub kontraktów firmie CAM Media ani żadnej innej firmie.

_ - Co do zegarków, które w artykule tak ekscytują autorów i mają być ilustracją moich niejasnych powiązań, chcę oświadczyć, że oddam je tygodnikowi 'Wprost', po cenach, które zadeklarował w artykule, a całkowity dochód z tej transakcji przeznaczę na wsparcie fundacji opiekujących się ofiarami wypadków drogowych _ - napisał Nowak.

Do całej sprawy odniósł się także premier Donald Tusk. W jego ocenie publikacja jest _ jednoznaczną insynuacją, że urzędnicy państwowi otrzymywali drogie prezenty od firm, które wygrywały zlecenia _.

- _ Wszyscy zainteresowani urzędnicy, w tym minister Nowak, jak i piszący te - zdaniem ministra - insynuacje muszą wyjaśnić sprawę absolutnie do spodu _ - mówił Tusk na wtorkowej konferencji prasowej. W środę premier zaznaczył, że rozmawiał bardzo długo na ten temat z Nowakiem i jego wyjaśnienia wydały mu się przekonujące.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister musi udowodnić swoją niewinność - _ On wie, że musi umieć udokumentować swe racje i przekonać, że insynuacje zawarte w artykule są nieprawdziwe _ - oświadczył premier.
"Jedna wielka porażka". Polska jak Boliwia Zły stan dróg i kolei, brak nadzoru nad urzędnikami i dopuszczenie do wstrzymania funduszy UE - to zarzuca Solidarna Polska ministrowi transportu.
Chcą cofnąć sztandarową reformę PO. - Platforma Obywatelska broni się jak może przed powołaniem komisji śledczej w sprawie Amber Gold - mówi Zbigniew Ziobro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)