Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Snowden wystąpił o azyl polityczny w Norwegii

0
Podziel się:

Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował, że Snowden poprosił o azyl 19 państw.

Snowden wystąpił o azyl polityczny w Norwegii
(AP/Fotolink/East News)

Oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, wystąpił o azyl polityczny w Norwegii - poinformował rzecznik norweskiego MSZ Frode Andersen.

_ - Potwierdzam. Wczoraj późnym popołudniem otrzymaliśmy wniosek azylowy przesłany faksem do naszej ambasady w Moskwie _ - powiedział Andersen.

_ - Jest on prawdopodobnie od Snowdena i najpewniej przez niego podpisany, lecz nie mamy możliwości sprawdzenia tego _ - dodał. Rzecznik nie chciał ujawnić więcej szczegółów na temat zawartości korespondencji, ani skąd faks został wysłany.

Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował, że Snowden poprosił o azyl 19 państw; są to: Indie, Chiny, Austria, Boliwia, Brazylia, Kuba, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Nikaragua, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Wenezuela i Polska.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski napisał dziś na Twitterze, że _ wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl _. _ Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji _ - zastrzegł.

Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

W poniedziałek Kim Szewczenko, pracownik punktu konsularnego w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, poinformował, że reprezentująca Snowdena Sarah Harrison, podróżująca z nim pracowniczka demaskatorskiego portalu WikiLeaks, przekazała w niedzielę o godz. 22.30 (czasu miejscowego) jego prośbę o azyl w Rosji. Dodał, że na lotnisko przyjechał kurier i zabrał pakiet dokumentów

Według ITAR-TASS rosyjska Federalna Służba Migracyjna twierdzi, że dotąd nie otrzymała żadnych dokumentów. Źródła w resortach siłowych ostrzegają zaś, że podejmowanie decyzji w sprawie przyznania Snowdenowi azylu może potrwać całe miesiące. Przypominają, że podstawą przyznania azylu politycznego może być realne zagrożenie życia i zdrowia w kraju zamieszkania lub naruszenie praw i swobód.

W piśmie z prośbą o przyznanie azylu w Rosji Snowden tłumaczy po raz kolejny, że nie jest zdrajcą i wyjaśnia swoje działania chęcią, by otworzyć światu oczy na naruszanie przez amerykańskie służby specjalne nie tylko praw amerykańskich obywateli, ale też mieszkańców państw Unii Europejskiej, w tym sojuszników z NATO.

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, polecili szefom FBI i FSB uregulowanie sprawy Snowdena.

Amerykanin ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie powinniśmy się mieszać w tę sprawę" Polski MSZ na razie nie potwierdza złożenia przez Edwarda Snowdena wniosku o azyl w Polsce.
Snowden w końcu przerywa milczenie Była to pierwsza wypowiedź Snowdena od czasu przyjazdu do Moskwy.
Obama komentuje aferę podsłuchową _ Każda służba wywiadowcza, nie tylko nasza, lecz także europejska, azjatycka i jakakolwiek służba wywiadowcza ma jedną rzecz do zrobienia: spróbować zrozumieć lepiej świat i dowiedzieć się, co się dzieje w światowych stolicach _ - mówił prezydent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)