Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Snowden nadal w Moskwie. Putin nie spełni prośby USA

0
Podziel się:

Były pracownik służb wywiadowczych USA Edward Snowden, któremu władze USA zarzucają ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż na lotnisku w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym.

Snowden nadal w Moskwie. Putin nie spełni prośby USA
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

Były pracownik służb wywiadowczych USA Edward Snowden, któremu władze USA zarzucają ujawnienie tajnych informacji, przebywa wciąż na lotnisku w Moskwie i nie będzie przekazany Stanom Zjednoczonym - poinformował dzisiaj prezydent Rosji Władimir Putin.

Według Putina, który składa wizytę w Finlandii, Snowden znajduje się w strefie tranzytów lotniska Szeremietiewo. Jak dodał, Snowden nie przekroczył granicy rosyjskiej i może swobodnie dalej podróżować.

Komentując prośbę USA o wydanie Snowdena, Putin powiedział, że Rosja nie ma ze Stanami Zjednoczonymi umowy o ekstradycji, zatem nie spełni prośby Amerykanów. Wyraził nadzieję, że Snowden wyjedzie tak szybko, jak to możliwe, i że jego pobyt na moskiewskim lotnisku nie wpłynie na stosunki USA-Rosja.

Dodał, że rosyjskie służby specjalne _ nie współpracowały i nie współpracują ze Snowdenem _. Wcześniej sekretarz stanu USA John Kerry mówiąc o Snowdenie wskazał, że USA nie mają z Rosją układu o ekstradycji, ale wezwał Moskwę, by zastosowała się do praktyki prawa zwyczajowego w relacjach między obu krajami. Wyraził nadzieję, że _ Rosja nie stanie po stronie kogoś, kto jest uciekinierem przed wymiarem sprawiedliwości _.

Według agencji Interfax władze USA oficjalnie zwróciły się do Rosji o zatrzymanie i deportowanie Snowdena do Stanów Zjednoczonych. Moskwa wcześniej oświadczyła, że nie ma żadnych podstaw prawnych do zatrzymania byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych.

Snowden przyleciał do Moskwy w niedzielę z Hongkongu samolotem rosyjskich linii Aerofłot. Media rosyjskie podawały w niedzielę, że były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zamierza wylecieć do Hawany, a stamtąd do stolicy Wenezueli, Caracas.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą ekstradycji Snowdena. "Szpiegował" Amerykanie sformułowali przeciwko Snowdenowi zarzuty o popełnienie kradzieży i bezprawnego użycia mienia państwowego.
Edward Snowden znalazł obrońce i zniknął Sędzia zaznaczył jednak, że zanim podejmie ostateczną decyzję, musi spotkać się z klientem. Ten jednak zapadł się pod ziemię.
Rosja wyda Snowdena? USA na to liczą Stany Zjednoczone oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)