Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć jednego z liderów Prawego Sektora. "Milicja postępowała prawidłowo"

0
Podziel się:

Podczas śledztwa ustalono, że gdy milicjanci z oddziału specjalnego w nocy z 24 na 25 marca nakazali Muzyczce oraz jego kompanom paść na ziemię, Muzyczko rzucił się do ucieczki.

Śmierć jednego z liderów Prawego Sektora. "Milicja postępowała prawidłowo"
(Youtube/PRTSCR)
bEEqaBOZ

Komisja MSW Ukrainy nie stwierdziła nieprawidłowości podczas operacji zatrzymywania jednego z przywódców Prawego Sektora, Ołeksandra Muzyczki, który w trakcie tej akcji poniósł śmierć. Według milicji Muzyczko był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej.

_ Doniesienia, które doprowadziły do wszczęcia wewnętrznego śledztwa, nie potwierdziły się w części dotyczącej nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy milicji _ - napisano w dokumencie opublikowanym na stronie MSW Ukrainy.

Podczas śledztwa ustalono, że gdy milicjanci z oddziału specjalnego _ Sokił _ (Sokół) w nocy z 24 na 25 marca w jednej z restauracji koło Równego nakazali Muzyczce oraz jego kompanom paść na ziemię, ci ostatni wykonali polecenie, natomiast Muzyczko rzucił się do ucieczki.

bEEqaBPb

Z przesłuchania świadków i analizy ekspertów wynika, że gdy milicjanci po pościgu zaczęli obezwładniać Muzyczkę, ten w czasie szarpaniny strzelił kilkakrotnie. Jedna z kul trafiła go w serce.

Wcześniej MSW informowało, że 52-letni Muzyczko zmarł od ran postrzałowych, zadanych podczas zatrzymywania go przez milicję. W związku ze śmiercią Muzyczki skrajnie nacjonalistyczny Prawy Sektor domagał się dymisji ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa.

Muzyczko, znany również pod pseudonimem Saszko Biłyj, po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy tworzył w Równem struktury organizacji UNA-UNSO (Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe-Ukraińska Narodowa Samoobrona). W 1994 roku kierował oddziałem UNA-UNSO uczestniczącym w wojnie czeczeńskiej. Według mediów był nawet osobistym ochroniarzem prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa.

Na Ukrainę Muzyczko powrócił w połowie lat 90. W 2003 roku skazano go na trzy lata więzienia za porwanie biznesmena.

bEEqaBPh

W 2013 roku został koordynatorem Prawego Sektora w zachodnich obwodach Ukrainy. Po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza w internecie zaczęły pojawiać się nagrania, na których Muzyczko trzymając broń grozi deputowanym rówieńskiej rady obwodowej oraz bije lokalnego prokuratora, zarzucając mu opieszałość w śledztwie w sprawie zabójstwa pewnej kobiety.

Prawy Sektor, stowarzyszenie organizacji nacjonalistycznych znane z walk z milicją podczas niedawnych trzymiesięcznych protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości, stało się w marcu partią. Jej lider Dmytro Jarosz kandyduje w zaplanowanych na 25 maja wyborach prezydenckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Nacjonaliści pod parlamentem w Kijowie To zemsta za oddanie Krymu i zabicie przywódcy Prawego Sektora. Tłum domagał się głowy szefa MSW.
Prawy Sektor zapowiada zemstę za... Według Prawego Sektora, śmierć aktywisty, to zabójstwo na zamówienie. Zleceniodawcą miał być osobiście minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.
Prawy Sektor zmienił się w partię Wcześniej Komitet Śledczy FR wysłał międzynarodowy list gończy za przywódcą Prawego Sektora.
bEEqaBPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)