Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć dzieci w rodzinie zastępczej. Będzie postępowanie przeciw prokuratorom

0
Podziel się:

Prokuratorzy mieli rażąco naruszyć przepisy.

Śmierć dzieci w rodzinie zastępczej. Będzie postępowanie przeciw prokuratorom
(Mikdam/Dreamstime)
bECFMLtx

Skierowaniem wniosku o wszczęcie przedwstępnego postępowania dyscyplinarnego wobec dwóch prokuratorów z Pucka zakończyło się postępowanie wyjaśniające dotyczące śledztwa ws. śmierci dwójki dzieci w rodzinie zastępczej. Prokuratorzy mieli _ rażąco naruszyć przepisy _.

Rzeczniczka prasowa gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk odmówiła informacji na temat tego, na czym miały polegać uchybienia ze strony puckich prokuratorów. _ Postępowanie z zasady jest niejawne _ - powiedziała.

Jak poinformowała, postępowanie dyscyplinarne dotyczyć będzie asesora z puckiej prokuratury, który prowadził śledztwo w sprawie śmierci dzieci oraz zastępcy prokuratora rejonowego w Pucku, który z kolei nadzorował pracę tamtejszej prokuratury.

bECFMLtz

Wawryniuk dodała, że prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, który prowadził postępowanie wyjaśniające dotyczące puckiego śledztwa, po jego zakończeniu stwierdził, że _ doszło do rażącego naruszenia przepisów określonych w ustawie o prokuraturze i regulaminie wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury _.

Wyjaśniła, że wniosek w sprawie wszczęcia przedwstępnego postępowania dyscyplinarnego trafi do rzecznika dyscyplinarnego działającego przy Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku. Rzecznik - jeśli dopatrzy się nieprawidłowości w postępowaniu prokuratorów - może skierować sprawę do sądu dyscyplinarnego przy Prokuraturze Generalnej.

Gdańska prokuratura okręgowa wszczęła postępowanie wyjaśniające ws. puckiego śledztwa dotyczącego śmierci dzieci po - przeprowadzonej przez siebie w drugiej połowie września - kontroli akt sprawy. Kontrola ta wykazała, że w postępowaniu dopuszczono się uchybień i zaniedbań. _ W szczególności stwierdzono brak właściwej reakcji na wpływające do sprawy informacje _ - mówiła po zakończeniu kontroli Wawryniuk dodając, że informacje, na które śledczy mieli _ niewłaściwie zareagować _, pojawiły się w śledztwie już po śmierci pierwszego dziecka. W efekcie kontroli wszczęto postępowanie wyjaśniające i odsunięto od sprawy zajmującego się nią asesora.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/89558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rodzenstwo;z;pucka;zmarlo;na;skutek;obrazen;wewnetrznych,24,0,1162264.html) *Tragiczna śmierć dzieci. Są wyniki sekcji * Rodzeństwo z Pucka zmarło na skutek obrażeń wewnętrznych. Ale nie powstały one w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

bECFMLtF

W styczniu do małżeństwa C. - mającego dwójkę swoich dzieci w wieku 2 i 9 lat - trafiła piątka rodzeństwa w wieku od roku do 6 lat. 3 lipca powierzony rodzinie 3-letni chłopiec zmarł. Pucka prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Śledczy zawierzyli wówczas opiekunom, którzy wyjaśnili, że doszło do nieszczęśliwego wypadku - dziecko miało spaść ze schodów. Na możliwość śmierci w wyniku wypadku wskazywały też wyniki sekcji zwłok.

12 września w domu państwa C. zmarła 5-letnia siostra 3-latka. Także tym razem rodzice zastępczy twierdzili, że doszło do wypadku podczas kąpieli w brodziku: dziewczynka miała poślizgnąć się, upaść i uderzyć, a następnie zachłysnąć wodą.

17 września, po otrzymaniu wyników sekcji zwłok dziewczynki, w których jednoznacznie jako przyczynę śmierci wskazano pobicie, śledczy zdecydowali o zatrzymaniu małżeństwa C., a następnego dnia przedstawili mu zarzuty. Kobiecie zarzucono udział w śmiertelnym pobiciu 3-latka oraz zabójstwo _ z zamiarem ewentualnym _ 5-latki; grozi jej nawet kara dożywocia. Mężczyźnie przedstawiono zarzut udziału w pobiciu 3-latka ze skutkiem śmiertelnym, za co grozi mu do 10 lat więzienia. Małżeństwo usłyszało też zarzut znęcania się nad dziećmi. Obydwoje przyznali się do winy. Zostali aresztowani.

W drugiej połowie września wojewoda pomorski zlecił kontrolę w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, które umieściło pięcioro dzieci w rodzinie C. i sprawowało nad nią pieczę.

bECFMLtG

Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości. W jej trakcie stwierdzono m.in., że rodzina C. nie przeszła odpowiedniego szkolenia, wywiad środowiskowy jej dotyczący został przeprowadzony nieprawidłowo, a dom państwa C. nie spełniał warunków do przyjęcia pięciorga dzieci. Stwierdzono też, że już kilka tygodni przed śmiercią chłopczyka, a także po niej, pracownik centrum miał sygnały o niewłaściwym stosunku małżeństwa C. do powierzonych im dzieci, ale nie podjął odpowiednich działań.

Po kontroli starosta pucki zwolnił dyscyplinarnie szefową PCPR. Własne śledztwo ws. działalności Centrum prowadzi też Prokuratura Rejonowa w Gdyni.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczna śmierć dzieci. Jest pierwsze odwołanie Kontrola wykazała rażące naruszenia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku. Jakie?
Śmierć dzieci. Ujawniono rolę prokuratora W puckiej prokuraturze stwierdzono uchybienia i zaniedbania w śledztwie dotyczącym śmierci dwójki dzieci.
Tragedia w rodzinie zastępczej. Będzie areszt Na trzy miesiące zatrzymana zostanie Anna Cz., pod opieką której zmarła dwójka dzieci, którymi miała opiekować się jako matka zastępcza.
bECFMLua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)