Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmierć Bieriezowskiego to nie morderstwo?

0
Podziel się:

- Błędem byłoby spekulowanie na temat powodów śmierci przed przeprowadzeniem sekcji zwłok. Na tym etapie nie mamy żadnych dowodów, które sugerowałyby udział osób trzecich.

Śmierć Bieriezowskiego to nie morderstwo?
(Dave Pearson/CC/Flickr)
bETMoLWZ

Brytyjska policja oświadczyła, że nie ma dowodów na to, iż _ osoby trzecie _ mają związek ze śmiercią skonfliktowanego z Kremlem rosyjskiego biznesmena Borysa Bieriezowskiego, którego w sobotę znaleziono martwego w domu w Ascot pod Londynem.

- _ Błędem byłoby spekulowanie na temat powodów śmierci przed przeprowadzeniem sekcji zwłok. Na tym etapie nie mamy żadnych dowodów, które sugerowałyby udział osób trzecich _ - powiedział jeden ze śledczych policji regionu Dolina Tamizy, Kevin Brown. Wcześniej eksperci policyjni od materiałów biologicznych, chemicznych i radioaktywnych poinformowali, że nie znaleźli nic podejrzanego podczas przeszukania domu w Ascot.

- _ Eksperci nie znaleźli nic podejrzanego w rezydencji i prowadzimy teraz normalne śledztwo _ - przekazała policja regionu Dolina Tamizy, która wszczęła obecnie dochodzenie mające na celu wyjaśnienie okoliczności śmierci 67-letniego Bieriezowskiego. Wcześniej ogłosiła, że traktuje jego zgon jako niewyjaśniony.

bETMoLXb

Tygodnik _ Sunday Telegraph _ cytuje mieszkającego w USA rosyjskiego historyka Jurija Felsztyńskiego, który przyjaźnił się z Bieriezowskim od 1998 roku. Felsztyński nie wierzy, że Bieriezowski odebrał sobie życie i nic mu nie wiadomo, by miał być chory.

Felsztyński wraz z byłym funkcjonariuszem KGB i FSB Aleksandrem Litwinienką napisał sfinansowaną przez Bieriezowskiego książkę _ Wysadzić Rosję _ sugerującą, że rosyjskie służby specjalne stoją za zamachami na budynki mieszkalne w Moskwie i innych miastach, o dokonanie których oskarżono bojowników czeczeńskich po to, by Moskwa miała pretekst do drugiej inwazji na Czeczenię.

_ - Bieriezowski był groźnym wrogiem bardzo potężnego prezydenta bardzo potężnego państwa z bardzo potężnym aparatem bezpieczeństwa _ - zaznaczył Felsztyński mając na myśli Władimira Putina i Rosję. Aleksandr Litwinienko, który podobnie jak Bieriezowski był skonfliktowany z Kremlem, został zamordowany w Londynie. Władze brytyjskie podejrzewają o ten mord Rosjan.

Inni znajomi Bieriezowskiego mówią, że pamiętają go, jako człowieka pełnego życia i nowych pomysłów, który nie poddawał się przeciwnościom losu.

bETMoLXh

Bieriezowski przyjechał do Wielkiej Brytanii w 2000 roku po tym, jak popadł w konflikt z nowym przywódcą Rosji Putinem. W 2003 roku uzyskał w Wielkiej Brytanii azyl polityczny. Władze rosyjskie wydały za nim list gończy, oskarżając go m.in. o malwersacje finansowe w okresie tzw. prywatyzacji nomenklaturowej w Rosji w latach 90.

Z tego okresu pochodzi fortuna Bieriezowskiego, swego czasu oceniana na 1,3 mld dolarów. Pod koniec życia biznesmen był w długach i po serii przegranych procesów sądowych miał cierpieć na depresję. W Wielkiej Brytanii ostro krytykował politykę Putina i wspierał finansowo opozycję przeciw niemu. Biznesmen uszedł z życiem z kilku zamachów, w jednym z nich zginął jego szofer.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja bierze odwet na rebeliantach Siły specjalne policji zabiły wczoraj trzech rebeliantów w pobliżu Chasawjurtu w Dagestanie, na Północnym Kaukazie.
Zatrzymano 40 osób. "Jesteśmy zadowoleni" Moskiewska policja uniemożliwiła przeprowadzenie opozycyjnej demonstracji. Około 40 osób zatrzymano a pozostałych uczestników protestu zmuszono do opuszczenia placu.
Radioaktywny pluton w nielegalnym laboratorium Rosyjska policja antynarkotykowa zarekwirowała materiały radioaktywne, głównie pluton, podczas akcji w nielegalnym laboratorium w Moskwie.
bETMoLXC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)