Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Służba zdrowia w Polsce. Zmiany spotęgują chaos?

0
Podziel się:

PiS oraz Twój Ruch chcą odrzucenia projektu noweli, która umożliwia otwieranie młodym pediatrom i internistom praktyk podstawowej opieki zdrowotnej i podpisywanie umowy z NFZ.

Służba zdrowia w Polsce. Zmiany spotęgują chaos?
(Reporter Poland)

Przeciwnicy zaproponowanych rozwiązań uważają, że przyczynia się one do większego zamieszania w systemie ochrony zdrowia.

W czwartek posłowie rozpatrzyli sprawozdanie komisji zdrowia w sprawie rządowego projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Umożliwia on lekarzom pediatrom i internistom po zrobieniu specjalizacji otwieranie samodzielnych poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i podpisywanie umów z NFZ.

Obecnie praktykę POZ może otworzyć lekarz po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Taką praktykę prowadzić mogą także interniści i pediatrzy, jednak tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast młodzi lekarze pediatrzy mogą być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub liczyć na zatrudnienie w szpitalu.

Rządową propozycję poparli w imieniu swoich klubów Marek Hok (PO) oraz Artur Bramora (PSL); Piotr Chmielowski (SLD) poinformował, że jego klub nie podjął jeszcze decyzji, jak będzie głosować w tej sprawie.

Natomiast odrzucenia projektu chcą PiS i TR. Zarówno Tomasz Latos (PiS), jak i Armand Ryfiński (TR) ocenili, że zaproponowane rozwiązania wprowadzą chaos w systemie ochrony zdrowia.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał, że celem nowelizacji jest poprawa dostępności do lekarzy POZ, zwiększenie elastyczności i efektywności systemu, bo system bardziej elastyczny jest bardziej efektywny. _ Chcemy zbudować system POZ przyjazny dla pacjenta, bez kolejek, gdzie łatwo będzie dostać się do tego lekarza, jakiego nam jako chorym potrzeba _ - mówił.

Podczas prac w sejmowej podkomisji do projektu wprowadzono niewielkie zmiany. Najważniejsza dotyczy obowiązku szkoleń i stanowi, że lekarze udzielający świadczeń w POZ, którzy mają: specjalizację I stopnia z medycyny ogólnej, specjalizację I lub II stopnia z interny lub pediatrii w okresie trzech lat od rozpoczęcia udzielania świadczeń w POZ muszą ukończyć kurs z medycyny rodzinnej.

Kurs ten ma być przeprowadzony przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a jego koszty pokrywa lekarz lub świadczeniodawca, z którym NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń POZ. Zaproponowano też wydłużenie vacatio legis z 14 do 30 dni, licząc od dnia ogłoszenia. Głosowanie w sprawie projektu zaplanowano na piątek.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK wytyka błędy NFZ. Zaleca szybkie reformy Kontraktowania usług w lecznictwie szpitalnym i specjalistycznym jest mało przejrzyste - ostrzega NIK.
"Skandaliczne nadużycia w służbie zdrowia" Dzisiaj rozpoczęło się posiedzenie Rady NFZ, która ma rozpatrzyć wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o odsunięcie od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego.
Zmiany w służbie zdrowia. To jest niezbędne Zwiększenie zakresu badań wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej poprawiłoby dostęp pacjentów do świadczeń - uważają lekarze rodzinni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)