Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska służba zdrowia
13.10.2012 09:00

Służba zdrowia w Polsce. Szpitalom skończyły się pieniądze, więc nie przyjmują chorych

Niektóre placówki przestają przyjmować pacjentów chorych na raka. Wszystko przez przekroczenie limitów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelinke/iStockphoto)

W większości szpitali i przychodni specjalistycznych nie ma ograniczeń przyjęć pacjentów onkologicznych. Niektórym lecznicom skończyły się pieniądze z kontraktów z NFZ, są też takie, które przekroczyły limity przyjęć chorych.

Ograniczenia w przyjmowaniu nowych pacjentów ze względu na przekroczenie limitów na usługi onkologiczne wprowadzają wielkopolskie szpitale. W największym w regionie Wielkopolskim Centrum Onkologii pieniądze z kontraktu z NFZ skończą się pod koniec października.

_ - WCO nie przewiduje takiej sytuacji, że nasi chorzy zostaną bez opieki _ - powiedział dr Erwin Strzesak, pełnomocnik dyrektora ds. rozliczeń WCO. Na oddziale chirurgicznym centrum, pacjenci, którzy nie wymagają natychmiastowego leczenia zapisywani są na późniejsze terminy.

Trzy placówki w woj. pomorskim mają już przekroczone kontrakty na bieżący rok. Pacjenci są wszędzie przyjmowani. Najtrudniejsza sytuacja jest w klinice hematologii UCK w Gdańsku, którego dyrekcja rozważa wstrzymanie przyjęć chorych.

Wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego(UCK) w Gdańsku, Tadeusz Jędrzejczyk powiedział, że tegoroczny kontrakt o wartości ok. 11 mln zł na hematologię skończył się w połowie września. Ocenia, że do tej pory szpital mógł przekroczyć limit o ok. dwa mln zł.

W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu kwota za nadwykonania sięgnęła już niemal 10 mln zł. Szpital nie zamierza jednak odsyłać pacjentów. _ - W wielu przypadkach świadczenia w DCO ratują życie pacjentom _ - powiedział rzecznik lecznicy Maciej Kozioł.

Pacjenci w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (COZL) są leczeni mimo wyczerpywania się limitów z kontraktów z NFZ.

Chorzy nie powinni mieć problemu z dostępem do usług medycznych, zapewnił dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - _ Świadczenia o charakterze onkologicznym są dla nas priorytetem _ - zadeklarowała szefowa świętokrzyskiego NFZ.

Z kolei dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii Wojciech Redelbach zapewnił, że jeśli pacjent jest dokładnie zdiagnozowany to czas oczekiwania na przyjęcie na oddział chirurgii w Centrum wynosi 2-3 tygodnie. Kolejki na chemioterapię sięgają 1,5 do 2 miesięcy, zwłaszcza w przypadku niektórych programów, typu leczenie raka nerki. W radioterapii pacjenci na podjęcie leczenia muszą czekać od 3 do 4 tygodni.

Jak powiedział Adrian Sikorski kierownik działu ewidencji świadczeń medycznych Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie, pacjenci nie czekają w kolejkach do przyjęcia na onkologię kliniczną, gdzie prowadzi się m.in. chemioterapię, przyjęcia odbywają się na bieżąco. Na chirurgię onkologiczną czeka się natomiast około dwóch tygodni, na radioterapię do trzech tygodni.

Mazowiecki NFZ poinformował, że obecnie nie występują utrudnienia w dostępie do świadczeń onkologicznych w tym województwie i nie są one ograniczane ani w poradniach ani w szpitalach. Z danych NFZ wynika też, że niewielu chorych na raka korzysta z terapii w ramach programów lekowych, choć są zabezpieczone środki finansowe.

W żadnym z podkarpackich ośrodków onkologicznych czy szpitalnym oddziale onkologicznym pacjenci nie mają problemów z przyjęciem, kontynuowaniem terapii czy dostępem do leków cytostatycznych

Najważniejsze ośrodki onkologiczne w Małopolsce na bieżąco przyjmują pacjentów a czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii wynosi od kilku dni do kilku tygodni. W tym miesiącu otwarty zostanie nowy ośrodek onkologiczny w Nowym Sączu, który zapewni pełną opiekę w tym rejonie.

Czytaj więcej w Money.pl
Klinikom zabrakło pieniędzy na leczenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie ograniczyło już przyjęcia do swoich klinik.
Chcą zlikwidować NFZ. Nie mówią co w zamian Politycy PiS zapowiedzieli, że pod koniec sierpnia przedstawią w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia
Prezes PiS wzywa do kontroli i likwidacji NFZ Jarosław Kaczyński wyjaśnia, dlaczego polska służba zdrowia kuleje.
Tagi: polska służba zdrowia, służba zdrowia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz