Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Służba zdrowia. Pakiet kolejkowy ponownie skierowany do komisji zdrowia

0
Podziel się:

Podczas dzisiejszej debaty poprawki do projektów zgłosiły PO, PiS oraz PSL. Poprawek nie zaproponował SLD; przedstawiciel Twojego Ruchu nie zabrał głosu.

Służba zdrowia. Pakiet kolejkowy ponownie skierowany do komisji zdrowia
(Bartosz Krupa/East News)

Większość klubów uczestniczących w debacie na temat tak zwanego pakietu kolejkowego zgłosiła poprawki do projektów, w związku z czym zostały ponownie skierowane do komisji zdrowia. Opozycja krytykowała rządowe propozycje, koalicja zachęcała do jak najszybszego ich uchwalenia.

Dzisiaj po południu w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektów ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

Podczas dzisiejszej debaty poprawki do projektów zgłosiły PO, PiS oraz PSL. Poprawek nie zaproponował SLD. Przedstawiciel Twojego Ruchu nie zabrał głosu.

Występująca w imieniu klubu PO Elżbieta Radziszewska przekonywała, że projekty zawierają szereg rozwiązań korzystnych dla pacjentów. Zaapelowała o jak najszybsze uchwalenie ich, aby wszystkie instytucje zdążyły odpowiednio przygotować się do wejścia przepisów w życie, co planowane jest na początek 2015 r. (poza zapisami ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, które obowiązywać mają od 2016 r.). Zaproponowała jednak poprawki do projektów.

Marek Gos (PSL) poparł projekty z pakietu, zgłosił również poprawki do projektu ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Jak mówił, rządowe propozycje mają poprawić dostępność do świadczeń zdrowotnych na różnych poziomach, _ począwszy od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez specjalistkę medyczną na lecznictwie szpitalnym kończąc _.

Pakiet skrytykował Czesław Hoc (PiS). Podkreślił, że nie zapewniono odpowiednich środków finansowych na wprowadzenie zaproponowanych rozwiązań. Jego zadaniem przesuwanie środków nie załatwi tej sprawy. W pakiecie przewidziano m.in. wprowadzenie skierowań do okulisty i dermatologa. Zdaniem Hoca wydłuży to kolejki do tych specjalistów.

Zapowiedział, że jego klub nie poprze projektów, do wszystkich zgłosił poprawki.

Piotr Chmielowski (SLD) pozytywnie ocenił wiele zaproponowanych zmian, ale zaznaczył, że w przygotowanych projektach _ zdarzają się małe niedociągnięcia _. Wyraził nadzieję, że zostaną poprawione przez Senat lub poprzez poprawki.

_ - Nie jest w naszym interesie, aby w jakikolwiek sposób wiązać ministrowi ręce w jego pomysłach. Likwidacja kolejek i limitów w onkologii, szybka ścieżka badań są to rzeczy na tyle istotne dla chorych, że nie podlegają żadnej dyskusji i ocenie. W tym zakresie nie mamy wątpliwości _ - powiedział Chmielowski.

W czasie debaty posłowie wskazywali na problem niewystarczającego finansowania dla planowanych rozwiązań.

_ Zawsze kiedy mówimy o pieniądzach, trzeba powiedzieć, że jest ich za mało. Nie znam kraju, w którym ilość środków na ochronę zdrowia jest wystarczająca _ - odpowiadał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Przekonywał, że jeśli pieniądze mają być dobrze wydawane, obecny system trzeba przeorganizować, więcej wydawać na leki, mniej na _ łóżka _ szpitalne.

Odnosząc się do szczegółowych zapisów w projektach, podkreślił, że resort zdrowia ma _ pełne zaufanie _ do lekarzy rodzinnych, dlatego chce rozszerzyć ich kompetencje. Mówiąc o umożliwieniu pielęgniarkom wypisywania recept, przekonywał, że duża część polskich pielęgniarek ma wyższe wykształcenie, mają wysokie kompetencje, więc nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Przypomniał, że lista tych leków byłaby określona w rozporządzeniu, byłoby to rozwiązanie dla tych pielęgniarek, które będą chciały je stosować.

_ - Mam nadzieję, że pomożecie nam państwo, unikając debaty politycznej, te zmiany wprowadzić _ - mówił, zwracając się do posłów.

Pakiet kolejkowy ma znieść limity w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii _ czujności onkologicznej _.

Położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie _ korzystne organizacyjnie _.

Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.

Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania _ porady receptowej _, ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.

Po zmianach kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę; premiowani będą ci specjaliści, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ.

Pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata - wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.

Zmienić ma się także rola NFZ, który będzie pełnił _ rolę płatnika, a nie kreatora polityki zdrowotnej _. Wiąże się to m.in. ze zmianami w sposobie kontraktowania, długości zawieranych umów. Wprowadzone zostaną też zmiany dotyczące wyceny świadczeń; wycena z NFZ przeniesiona zostanie do Agencji Oceny Technologii Medycznych. Opracowane też mają zostać mapy zapotrzebowania zdrowotnego dla całego kraju.

Wzmocniona ma zostać rola konsultantów krajowych, m.in. poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi. Będą oni także zobowiązani do upubliczniania źródeł swoich dochodów, co ma zapobiec sytuacjom, w których dochodzi do konfliktu interesów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pakiet kolejkowy. Zmiany dla pacjentów Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła dzisiaj późnym wieczorem projekty ustaw z tzw. pakietu kolejkowego.
"Skandaliczne nadużycia w służbie zdrowia" Dzisiaj rozpoczęło się posiedzenie Rady NFZ, która ma rozpatrzyć wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o odsunięcie od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego.
Zmiany w służbie zdrowia. To jest niezbędne Zwiększenie zakresu badań wykonywanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej poprawiłoby dostęp pacjentów do świadczeń - uważają lekarze rodzinni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)