Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Służba Bezpieczeństwa. Zarzuty wobec byłych funkcjonariuszy

0
Podziel się:

Dwaj kolejni byli funkcjonariusze SB usłyszeli zarzuty bezprawnego pozbawienia wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku.

Służba Bezpieczeństwa. Zarzuty wobec byłych funkcjonariuszy
(Mikdam/Dreamstime)

Dwaj kolejni byli funkcjonariusze SB usłyszeli zarzuty bezprawnego pozbawienia wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku - poinformował prokurator Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.

W śledztwie podejrzanych jest już 14 byłych funkcjonariuszy SB. Prawdopodobnie jeszcze kilku usłyszy podobne zarzuty. Poranne zatrzymanie opozycjonistów na 48 godzin miało uniemożliwić im udział we mszy św. oraz manifestacji niepodległościowej zorganizowanej tego dnia w Krakowie na Wawelu z okazji 3 maja.

Jako kolejni zarzuty w tej sprawie usłyszeli byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie Antoni K. i Zbigniew C.

Według IPN dopuścili się oni zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, biorąc udział w bezprawnym pozbawieniu wolności 34 opozycjonistów za głoszone przez nich poglądy polityczne oraz działalność w organizacjach niepodległościowych.

Działanie ówczesnych funkcjonariuszy było także zbiorowym naruszeniem praw człowieka, w tym prawa do wolności osobistej, i poważnym prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy politycznej - uważa IPN.

59-letni emeryt Antoni K. nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Również 59-letni pracujący emeryt Zbigniew C. nie przyznał się do zarzutów; wyjaśnił, że nie pamięta takich wydarzeń. Byłym funkcjonariuszom grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Generał Jaruzelski nie może być sądzony O takich wnioskach opinii lekarskiej, która właśnie wpłynęła do Sądu Okręgowego w Warszawie, poinformowała rzeczniczka sądu Agnieszka Domańska.
Gruzini przekazali IPN ważne dokumenty Instytut Pamięci Narodowej otrzymał ponad 10,5 tys. dokumentów z Archiwum MSW Gruzji, które dotyczą tragicznych losów Polaków żyjących w ZSRR w latach 20.
Niższe emerytury byłych SB-ków? Wątpliwe W myśl projektu Solidarnej Polski zaoszczędzone pieniądze miałyby trafić jako odszkodowanie do ofiar represji komunistycznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)