Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słowenia: Premier Alenka Bratuszek podała się do dymisji

0
Podziel się

Polityk złożyła dymisję na ręce prezydenta Boruta Pahora (na zdj.) po utraceniu przed 10 dniami przywództwa w swojej partii Pozytywna Słowenia (PS).

Słowenia: Premier Alenka Bratuszek podała się do dymisji
(ec.europa.eu)
bEpVEbXF

Premier Alenka Bratuszek na swym Twitterze informującym o złożeniu dymisji wyraziła nadzieję, że wcześniejsze wybory odbędą się jeszcze przed latem. Dziś złożyła dymisję na ręce prezydenta Boruta Pahora (na zdj.) po utraceniu przed 10 dniami przywództwa w swojej partii Pozytywna Słowenia (PS).

W sobotę po spotkaniu z dotychczasowymi koalicjantami jako możliwy termin wyborów podała 22 czerwca.

Bratuszek postanowiła podać się do dymisji po tym, jak utraciła przywództwo we własnym ugrupowaniu. Na nadzwyczajnym zjeździe PS 26 kwietnia nowym szefem ugrupowania został jego założyciel i obecny burmistrz Lublany, 61-letni Zoran Janković, który przed rokiem z powodu zarzutów o korupcję przekazał Bratuszek stanowisko lidera partii. Partnerzy koalicyjni PS już kilka tygodni temu ogłosili, że nie zamierzają współtworzyć rządu firmowanego przez Jankovicia.

bEpVEbXH

Bratuszek, pierwsza kobieta na stanowisku premiera Słowenii, kierowała rządem od roku. Jej gabinet uratował zagrożone bankructwem słoweńskie banki, zasilając je w ubiegłym roku sumą ok. 3,3 mld euro. Uchroniło to kraj przed koniecznością skorzystania z pomocy zagranicznej, jednak wywindowało jego deficyt budżetowy.

Zdaniem analityków przyspieszone wybory spowolnią kluczowe reformy w Słowenii, które miały zmniejszyć deficyt budżetowy z 14,7 proc. w 2013 roku do 4,2 proc. PKB w roku bieżącym. W tym roku oczekuje się, że po dwóch latach recesji słoweńska gospodarka zanotuje wzrost w wysokości 0,5 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/m164312.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;slowenii;kolejne;powazne;zagrozenie,141,0,1523085.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kryzys w Słowenii. Kolejne poważne zagrożenie Premier Słowenii Alenka Bratuszek straciła przywództwo swej partii Pozytywna Słowenia, czego rezultatem mogą być upadek rządu i przedterminowe wybory.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m303244.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/slowenski-minister-rozwoju-gospodarczego-w-polsce,172,0,1510828.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Słoweński minister rozwoju gospodarczego w Polsce Słoweński minister rozwoju gospodarczego i technologii Metod Dragonja był gościem wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej. Wizyta ministra Spotkanie wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej ze słoweńskim ministrem rozwoju gospodarczego i technologii odbyło się 3 kwietnia 2014 roku w Warszawie. Tematem spotkania były modele rozwoju regionalnego oraz plany wykorzystania funduszy europejskich w latach 2014-2020. - Wysoko cenimy współpracę ze Słowenią w ...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m212569.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/anulowanie;akcji;nova;kbm;na;co;powinni;uwazac;inwestorzy;z;gpw,183,0,1454775.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Inwestorzy stracili miliony akcji. To nie pierwszy raz Czytaj o kuriozalnej sytuacji, która uderzyła w portfele inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie.
bEpVEbYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)